Ја извлекува кандидата од корен, без разлика на кое место се наоѓа, после овој лек, не се враќа

Кандидата е габа која го на-паѓа нашиот организми и во голема мера влијае на квалитетот на животот. Габичната инфекција предизвикана од кандида може да се прошири на некои орга.ни и да предизвика се-риозни проблеми.

Кандида спаѓа во групата габи која е природна бактерија во нашиот организам. Нарушената цревна флора, што може да се појави по употреба на антибиотици, доведува до размножување на кандида, односно до габична инфекција.

Дури ¾ од сите п ациенти со кандида се жени, а кај околу 10% од нив предизвикува некои посе-риозни последици. Постојат повеќе од 20 видови на оваа габа, но најчеста инфекција кај луѓето е Кандида Албиканс.

Advertisement

Кога вашиот лекар ќе потврди дека имате инфекција со кандида, треба да ја прилагодите исхраната на новата ситуација. Ова значи да го намалите шеќерот на минимум и да го зголемите внесувањето на некоја друга храна што ќе спречи раз-множување на под-молната габа.

Ова значи дека од исхраната треба да се исфрлат индустриски сокови, кисела храна и оцети, пу-шена храна, ал-кохол, ферментирана храна, суво месо, ф’стаци, кикирики, како и бел леб, бисквити, тестенини и други јаглехидрати. Наместо тоа јадете цели зрна, како што се интегрален ориз, просо и јачмен.

Внесете куркума во вашата исхрана, бидејќи на овој зачин има силно влијание врз суз.бивањето и понатамошниот развој на габите. Куркуминот кој се наоѓа во куркумата е одговорен за неговото антифугално дејство.

Исто така и циметот е зачин кој треба редовно да го користите доколку па.тите од кандидијаза. Има сладок вкус, па може да ја надомести желбата за слатко, а неговата корисност е многу поголема.

Природен третман за кандида: Природни лекови за кандида

Сода бикарбона за третман на ва-ги-на-лна кандидијаза

Сода бикарбона најчесто се користи во кујната, но може да се користи како лек за ва-ги-на-лна кандида. Успешно третира кандидијаза на гени-та-лиите и кај жени и кај мажи. Се користи сода без алуминиум, која се купува во аптеките.

Ако се појави кандида кај мажи, потребно е да се раствори фармацевтската сода бикарбона во две чаши јогурт во едната, а водата и обичната сол во другата. Наизменично потопете ги гени-та-лиите во една чаша, а потоа во другата и повторувајте ја постапката неколку пати на ден.

Кај жените, потребно е да се направи раствор на сода бикарбона, а потоа да се инјектира со шприц најмалку трипати на ден. Ако се појави чешање однадвор, исплакнете со раствор од сода бикарбона.

Сода бикарбона за лекување на кандида во устата

Сода бикарбоната исто така се смета за успешна во лекувањето на ора-лна кандидијаза. Направете раствор од сода бикарбона, а потоа исплакнете ја устата и грлото со раствор наутро и навечер, а потоа плукнете.

За наслаги во устата на бебињата, ставете стерилна газа на прстот, па натопете ја во раствор од сода бикарбона и поминете го пр стот лесно преку ја зикот на бебето.

Лукот како природен лек против кандида

Може да исцедите неколку чешниња лук во лажица и да го пиете два до трипати на ден. Ако не ви се допаѓа вкусот, лукот може да се меша со сок од морков. Можете исто така да користите лук за плакнење на ва-ги-ната.

Измешајте 400 мл вода, сок од еден лимон и 1 лажица сок од лук, а потоа претурете ја течноста во иригатор и исплакнете два до трипати на ден. Резултатите се видливи за неколку дена.

Скршете го чешњето лукче во керамички сад, а потоа додајте ацидофилусен јогурт и 10 капки прополис. Потопете тампон со оваа мешавина и користете го 7 ноќи по ред, пред спиење, по можност после мен-струалниот циклус. Откако ќе го отстраните тампонот, исплакнете се со чаеви од невен, орев, рузмарин, лаванда или бел слез.

Advertisement