Особено ќе ги погоди анемичните луѓе
Овој сируп е многу здрав и е наменет за луѓе кои имаат лоша крвна слика. После една недела ќе ги забележите првите промени, а за два месеци крвната слика ќе ви биде одлична.

Освен што ја подобрува крвната слика, сирупот од цвекло за многу кратко време значително го зајакнува имунитетот и сето тоа благодарение на големото количество минерали и витамини што ги има.

Покрај протеините, мастите и јаглехидратите, цвеклото содржи и минерали како што се калциум, калиум, натриум, фосфор, магнезиум, железо, флуор, манган, бакар, јод, сулфур, бром и други. Содржи и големи количини на витамини Б1, Б2, Ц, како и витамин Б12, кој е исклучително редок.
Антоцијанот му дава црвена боја на цвеклото, а истовремено влијае и на обновувањето на крвта, а постојат и студии кои велат дека има и антиканцерогено дејство.

Јодот го забавува процесот на стареење и го зајакнува здравјето на коските.

Advertisement

Бетанинот го регулира крвниот притисок, го намалува холестеролот , ги чисти крвните садови и ја стимулира функцијата на црниот дроб.

За да подготвите сируп од репка, ќе ви требаат:

 • 1 кг цвекло
 • Половина килограм моркови
 • 2 портокали
 • Половина килограм кисела јаболка
 • 1 лимон
 • 500 грама домашен мед

  Подготовка:
  Излупете ја цвеклото, морковот и јаболката, исечете ги на мали парчиња и ставете ги во соковник. Потоа додадете сок од портокал и лимон и мед. Сè добро измешајте и спијте во стаклено шише.

  Пијте го овој сируп секое утро на празен стомак, околу 1 dcl разреден со вода.

  Advertisement