Јачмече е цврст црвен израсток кој може да се појави на очниот капак или под окото. Изгледа како зрна и може да предизвика болка, чешање и иритација.

Внатрешноста е исполнета со гној и обично исчезнува по неколку дена. Меѓутоа, за да ги избегнете непријатностите предизвикани, можете да ги искористите природните лекови за отстранување.

Причини за јачмен: бактеријата стафилокока може да биде причина поради лошата хигиена на очите. Исто така, кивањето може да се појави поради хормоналните промени кои се случуваат за време на третманот или за време на менструацијата. Стресот, прекумерната работа и анксиозноста исто така можат да предизвикаат појава.

Корисни совети кога имате Јачмен: не обидувајте се да го стискате, не нанесувајте шминка додека целосно не се излечи, посетете лекар ако природните лекови не помагаат, не гребете ја областа околу, ако носите леќи, потрудете се да не ги облекувате додека имате инфекција, не допирајте ги очите со рацете, не споделувајте крпа или сапун со други.

Advertisement

Природни лекови:
– Еден лист блитва измијте го и загрејте го во тенџере 5 минути. Потоа процедете и оставете малку да се излади. Потоа истиот лист блитва ставете го на затвореното око и држете го половина час. Повторете ја оваа постапка три пати на ден додека не се отстрани трупецот.

– Издробете неколку листови свежо нане и ставете го на окото. Држете 5 минути и потоа исплакнете со млака вода.

– Направете чај од една лажица суви ливчиња од невен и половина литар вода. Добиената течност процедете ја и во неа натопете газа, а потоа ставете ја газата на капакот и држете ја додека целосно не се излади. Повторете три пати на ден.

– Во 1л вода сварете 25гр камилица, 10гр камилица и 10гр мајчина душица. Покријте и оставете малку да се излади. Потоа нанесете го овој раствор на окото како прелив 3 пати на ден.

– Исечете го ледениот лист од алое вера и исцедете ја течноста од него, која ќе ја ставите на стап со помош на памучна волна.

– Направете чај од грст листови багрем и една шолја вода. Кога чајот малку ќе се олади, натопете го во памучна вата и ставете го на капакот и држете го 10 минути.

– Варете една лажичка коријандер и половина шолја вода 5 минути. Покријте, оставете малку да се излади, а потоа процедете и натопете ја газата со овој чај и исплакнете го окото.

– Излупете ги компирите и исечете ги на прстени. Неколку пати на ден ставете по една ролна компир на окото и држете додека ролатот не се исуши.

– Во 1 литар вода ставете 20 гр цветови од пченкарно цвеќе и оставете да зоврие. Кога ќе се излади, натопете памук и ставете го на жица за матење.

– Направете чај од камилица и оставете малку да се излади, а потоа направете лапа и ставајте ја најмалку 4 пати на ден.

– За оние кои се во можност, можам да ставам свежо снесено пилешко јајце на око и да го држам 5 минути.

– Штом ќе се разбудите, додека се уште не сте ги измиле забите, нанесете малку од плунката на прстот и потоа нанесете.

-Постои и едно старо верување дека ако ви се појави, треба да земете златен прстен и добро да го загреете со дланките и потоа да го ставите на местото каде што се појавил.

Advertisement