Потењето е природен обид на телото да ја намали температурата. И додека физичкиот напор, како и престојот во топол простор предизвикува зголемено потење, ситуациите како стрес и напнатост исто така можат да предизвикаат реакција.

Ви носиме четири природни антиперспиранти:

јаболков оцет

Јаболковиот оцет делува како природен дезодоранс бидејќи ги уништува бактериите. Доволно е еднаш дневно да ги бришете пазувите со него. Натопете сува подлога со мешавина од јаболков оцет и вода (2:1) и избришете ги површините на телото каде што често и силно се потите. Правете го ова секоја вечер пред спиење.

Advertisement

Сода

Можете да го купите во која било продавница во мал контејнер (кој можете да го носите и во чанта), па затоа е многу практично решение против потењето и непријатниот мирис на потта. Додадете прстофат сода бикарбона во малку вода или на влажни прсти и нанесете под пазувите. Истријте ја кожата, оставете ја да се исуши, а остатокот од пудрата отстранете ја со суво марамче.

Црн чај

Танинот со кој е богат овој чај содржи киселина која делува како природен антиперспирант и на тој начин влијае на жлездите и го намалува прекумерното потење. Сварете половина шолја вода и во неа потопете црн чај. Извадете ги кесичките по една минута и ставете ги на чинија да се изладат. Ќесите ставете ги под пазувите или на местото на телото каде што е засилен отокот, оставете да делува 5 минути и отстранете ги.

Лимон

Лимонот уште од памтивек се користи за контрола на телесните мириси и против зголемено потење. Лимонската киселина ги убива бактериите и делува како природен дезодоранс, но по обработката на кожата со лимон треба да избегнувате да одите на сонце. Исечете го лимонот на половина и истријте ги пазувите на половина. Оставете да делува 15 до 30 минути и исплакнете ја кожата со поладна вода.

Извор: focus.ba

Advertisement