Студената температура нè принудува да се повеќе во затворени простории и нè прави поранливи на вируси и инфекции, но покрај овие зимски болести, студеното време може да влијае на нашите тела на повеќе изненадувачки начини.

И не сите од нив се штетни за нашето здравје, всушност, полесно е да ја одржиме телесната тежината во најстуденото време од годината. Еве кои 7 работи можат да му се случат на вашето тело во зимскиот период:

1. Вашиот јазик работи повеќе од вообичаено

Температурите на замрзнување прават усните да се чувствуваат суви, а вие сте во искушение често да ги лижете усните за да ги навлажнете. Иако може да ви помогне привремено олеснување, оваа навика всушност може да ги направи усните испукани. Плунката испарува многу брзо, оставајќи ги усните посуви од порано. Исто така, содржи многу ензими кои се премногу груби за вашите нежни усни и може да предизвикаат чувство на непријатност.

Advertisement

2. Забите може да ве болат

Ако имате чувствителни заби, може да почувствувате остра, прободувачка болка кога надвор е премногу студено. Студениот воздух може да стаса до нервите длабоко во забот и да предизвика повреда на забите. Стоматолозите препорачуваат да дишете преку нос кога сте на отворено и да завиткате шал околу устата за да го загреете и да ги заштитите чувствителните заби од зимскиот студ.

3. Нивото на шеќер во крвта може да се зголеми

Студеното време го охрабрува вашето тело да ослободува хормони на стрес кои го зголемуваат нивото на шеќер во крвта. За многумина, како што паѓа температурата, шеќерот во крвта исто така се зголемува затоа што кога е студено, ние сме помалку мотивирани да излегуваме надвор и да вежбаме. Бидејќи физичката активност го намалува шеќерот во крвта, лекарите препорачуваат да вежбате дома во зима за да го одржите нивото на шеќер под контрола.

4. Може да изгубите тежина

Иако е точно дека многу луѓе добиваат тежина во текот на зимата, на телото исто така му е полесно да согорува калории кога е ладно. Кога нашите тела се прилагодуваат на студените температури, ние произведуваме топлина и согоруваме дополнителна енергија. Кога трепериме да се прилагодиме на студот, согоруваме повеќе калории за да создадеме топлина.

5. Може да добиете повеќе брчки

Не можеме целосно да ја обвиниме зимата за повеќето брчки, но нашата кожа е поранлива на оштетување во текот на студената сезона. Бидејќи има пад на влажноста во воздухот за време на студените месеци, вашата кожа лесно започнува да се суши. Не може да задржи доволно вода, и како резултат, станува сува и е склона кон повеќе брчки.

6. Видот може да се влоши

Нашите очи можат да бидат повеќе изложени на ризик во зима отколку во лето. Честопати забораваме да носиме очила за сонце што ги блокираат УВ зраците во студената сезона, но Сонцето што се рефлектира од снегот може сериозно да ги оштети нашите очи. Тенкиот слој што ги покрива нашите очи е многу чувствителен на сув воздух и ветер што може да ги направи очите болно суви.

7. Може полесно да дехидрирате

За време на зимските месеци, ретко се чувствуваме жедни и често забораваме да пиеме доволно вода. Бидејќи се потиме помалку на ладно време, имаме тенденција да пиеме помалку, мислејќи дека сме доволно хидрирани. Но, да чувствувате помалку жед не значи дека на вашето тело му треба помалку вода и затоа е важно е да пиете точна количина на вода што му е потребна на вашето тело на дневна база.

Advertisement