Според најновите статистички податоци, повеќе од милион смртни случаи во САД се предизвикани од кардиоваскуларни заболувања и коронарна артериска болест, што може да предизвика срцев удар.

Срцевиот удар е најчеста кардиоваскуларна болест. Здравствените експерти велат дека речиси 920.000 Американци би можеле да доживеат срцев удар оваа година. Срцев удар настанува кога крвта не допира до одредени делови од срцето, а најчеста причина е блокадата на коронарните артерии. Блокаторите најчесто се кластери во артериите кои формираат згрутчување на крвта што може да го заглават протокот на крв.

Срцевиот удар може да се спречи со усвојување здрави навики.

Една од најчестите причини за срцев удар е модерниот и брз начин на живот. Добрата работа за ова е што лесно може да се спречи. Институтот Каролинска откри дека ако луѓето ги усвојат овие 5 здрави навики, може да го намалат ризикот од срцев удар за дури 80%.

Advertisement

5 здрави навики кои можат да спречат срцев удар:

 • откажување од пушење
 • здрава исхрана
 • престанок со консумирање алкохол
 • повеќе физичка активност (пешачење или возење велосипед 40 минути на ден и вежбање по еден час секоја недела)
 • здрав обем на половината

Здрава исхрана

Секогаш треба да се избегнуваат шеќер, преработени јаглехидрати и преработена храна. Заситените масти кои се наоѓаат во јајцата, путерот и мастите не се толку лоши за вашето здравје. Овие масти влијаат на ЛДЛ холестеролот, познат и како „лош холестерол.“ ЛДЛ холестеролот се врзува за сите срцеви заболувања, а постојат два вида честички на ЛДЛ холестеролот: со висока и ниска густина. ЛДЛ холестеролот со висока густина не е опасен. Треба да се внимава со ЛДЛ холестеролот со ниска густина бидејќи може да предизвика артериска блокада. Рафинираниот шеќер, пецивата, лебот и газираните сокови исто така го зголемуваат ЛДЛ холестеролот со мала густина.

Здрав план

Треба да се избегнува преработена фруктоза, шеќер и житарки
Јаглехидратите од житарките треба да се заменат со зеленчук и квалитетни протеини, како и квалитетни масти како што се: путер, сурови млечни производи, органски пастеризирани жолчки од јајца, кокос, кокосово масло, органски масла од јаткасти плодови, сурови јаткасти плодови, животинско месо хрането со трева итн. .

Омега-3 масните киселини треба да се избалансираат со омега-6 киселините, бидејќи недостатокот на омега-3 киселини може да предизвика бројни здравствени проблеми – физички и психички. Затоа, би било препорачливо да избегнувате растителни масла и да се одлучите за масни риби како што се аншоа или сардини или да земате висококвалитетно рибино масло.

Исто така, се препорачува да се консумира многу овошје. Овошјето е моќен и корисен извор на витамини, антиоксиданси, минерали и други фитохемикалии. Повеќето од нив имаат антиинфламаторно дејство и се добри за здравјето на срцето. Медицинските експерти тврдат дека луѓето кои јадат овошје секој ден имаат намален ризик од кардиоваскуларни болести и до 40%, особено кога станува збор за послатко овошје. Треба да ги следите овие две едноставни правила:

Луѓето кои се отпорни на лептин или инсулин: дијабетичари, дебели и луѓе кои страдаат од вишок холестерол или хипертензија треба да го намалат внесот на овошје. Внесувањето на фруктоза не треба да надминува 15 грама дневно.

Други луѓе, луѓе со нормална тежина, кои не се дијабетичари, не патат од хипертензија и редовно се движат – треба да јадат овошје секој ден, особено после вежбање. Во тој случај, нивниот организам ќе користи шеќер како гориво за организмот и нема да го подигне нивото на шеќер во крвта.

Лекови за дијабетес

Дали некогаш сте слушнале за метформин? Тој е еден од најчестите лекови за дијабетес и е поврзан со висок ризик од намалување на нивото на тироидните стимулирачки хормони. Кога нивото на овие хормони во телото е ниско, тоа може да предизвика сериозни оштетувања на телото, вклучително и кардиоваскуларни проблеми – атријална фибрилација, која може да предизвика конгестивна срцева слабост. Резултатите од една неодамнешна студија покажаа дека при лекување на дијабетес тип 3, нивото на гликоза во крвта се намалува, но во исто време се зголемува ризикот од смрт предизвикана од срцеви заболувања.

Бета-блокатори и погрешна научна пропаганда за нив

Бета-блокаторите служат за блокирање на невротрансмитерот епинефрин (адреналин) и норепинефрин за да се врзат за бета рецепторите. Овие блокатори успешно ги лекуваат пациентите на кои им е потребна операција, кога станува збор за операција на срцето. Според најновите статистички податоци, речиси 800.000 луѓе умираат во Европа само поради употребата на бета-блокатори.

Заштитете го вашето срце:

 • Со намалување на нивото на стрес и нервоза
 • Со избегнување на прекумерно седење
 • Со избегнување на статини поради лоши последици. Нејзините добри последици се исто така сомнителни.
 • Со конзумирање повеќе непреработени животински масти. Не консумирајте шеќери, вклучително и житарки и преработена фруктоза.
 • Честа физичка активност: кревање тегови, интервален тренинг со висок интензитет, зајакнување на коскената срцевина и редовно истегнување
 • Со зголемување на внесот на витамин Д преку изложување на сончева светлина или преку суплементи
 • Одење без чевли, бидејќи на тој начин од Земјата може да се извлечат моќни антиоксиданси. Овие антиоксиданси
Advertisement