Свеж сок од кромид со мед лечи бронхитис и пневмонија, ги ублажува нападите со кашлица. Помага при болка во увото и може дури и да ја намали температурата на телото кога се нанесува на стапалата.

Но, малку луѓе знаат дека не само свеж, туку и печен кромид е корисен. За време на термичка обработка, не ги губи своите корисни својства, напротив!

Кромид печен во рерна

Печен кромид ќе ви помогне да се справите со долготрајните рани! Треба да го пржете кромидот директно во кора и да го нанесувате на болните места додека не се чувствувате подобро.

Advertisement

Печен лук треба да се користи за лекување на акни. Топла компресија од кромид треба да се чува во проблематичната област 20 минути на ден. Акните ќе исчезнат многу скоро!

Дури и хемороидите може да се излечат благодарение на кромидот печен во рерна! Обложувањата на кромид имаат својства на дезинфекција и помагаат на ткивата на кожата брзо да се обноват.

Печен кромид треба почесто да го јаде секој што има проблеми со згрутчување на крвта. По срцев или мозочен удар, се препорачува да се јаде таков кромид секој ден!

Многу е важно да се воведе кромид подготвен за луѓе кои страдаат од дијабетес мелитус или имаат предиспозиција за зголемување на шеќерот во крвта. Можете да јадете кромид покрај главните јадења, или да го јадете на празен стомак секое утро.

Ефектот се забележува во рок од една недела, сето тоа благодарение на прекрасниот состав на овој зеленчук: сулфурот и железото во печен кромид помагаат во нормализирање на нивото на гликоза во крвта и промовираат правилно функционирање на панкреасот и црниот дроб.

Кога јадат печен кромид, состојбата на пациентите со хипертензија и атеросклероза се подобрува. Кромидот им помага на крвните садови да се исчистат, ослободуваат атеросклеротични плаки и спречуваат ненадејни скокови на крвниот притисок.

По печењето во рерна, есенцијалните масла едноставно исчезнуваат од кромидот, што му дава специфичен вкус и мирис на свежиот кромид. Но, неговата придобивка останува …

Advertisement