Тесто за сите видови печива кое трае 7 дена ќе ги воодушеви сите домаќинки кои не сакаат да поминуваат многу време во кујна!

Сите домаќинки кои го пробале рецептот за „лудо тесто“ се воодушевени. Имено, сигурно веќе ги имате сите состојки дома, а процесот на подготовка е неверојатно едноставен. Плус, трае една недела и од него можете да направите секакви слатки и салами!

Неопходно е:

  • килограм брашно
  • 1 прашок за пециво
  • 1 лажица сол
  • 1 dl масло
  • 4 dl јогурт
  • 2,5 дл млеко
  • 1 свежа коцка квасец
  • 2 лажици шеќер
  • 2 јајца

Кифлички, кифлички со маргарин

Advertisement

Како да направам?

Во топлото млеко истурете малку шеќер, квасец, 2 лажици брашно. Промешајте за да се раствори шеќерот за да му помогнете на квасецот да нарасне побрзо. Пожелно е просторијата да биде топла за побрзо да се постигне саканата реакција.

Во друг сад измешајте ги останатите состојки. Кога квасецот доволно ќе нарасне, истурете го во средината на брашното. Месете го тестото додека не се изедначи. Ако ви се лепи за раце додадете уште малку брашно.

Потоа тестото ставете го во кеса, а претходно посипете го со малку масло или брашно да не се залепи. Многу е важно да го исцедите целиот воздух од кесата, а потоа тестото да го ставите во фрижидер, каде што можете да го чувате до 7 дена!

Кога сакате да направите нешто од него, извадете го малку порано на топло место за да се стегне – барем еден час, а колку подолго, толку подобро.

Од ова тесто можете да направите се што сакате – кифлички, база за пица, лепчиња итн.

Advertisement