Многу е лесен за употреба и не е скап

Солта е еден од најважните зачини, но всушност може да биде многу корисна во домашните работи. Сосема е безбеден за употреба, а исто така е евтин, така што нема многу да го наруши вашиот буџет.

Пробајте ги овие неколку ефективни трикови, подоцна ќе ни се заблагодарите.

Ги држи мравките подалеку

Advertisement

За да ги отстраните мравките од вашиот дом, односно да ги држите подалеку од шкафовите или прозорците за храна, задолжително ставете малку сол на рамката на прозорецот или на која било друга погодена површина.

Кога ја користите солта на овој начин, ќе го намалите нивото на влажност.

Ги чисти прозорците во домот и во автомобилот

За да ги исчистите прозорците и да се ослободите од постојаните дамки од стакло, треба да измешате 1-2 лажици сол во четири литри топла вода. Користете ја оваа смеса за чистење на извалканите прозорци, и во домот и во автомобилот. После тоа, вашите прозорци ќе останат чисти долго време.

Полира месинг, сребро и бакар

Солта е наједноставниот некорозивно средство за овој проблем. Направете паста од сол и оцет и со неа истријте ги вашите украси за да заблескаат по испирање. Мешавината од сол и оцет ќе раствори секаков вид нечистотија.

Исчистете го одводот на мијалникот

Измешајте сол и топла вода и истурете ја смесата во мијалникот. Солта ќе ги стопи масните наслаги кои го затнуваат мијалникот и создаваат непријатен мирис.

Ја освежува бојата на вашиот дом текстил

Солта можете да ја користите и за да го вратите првобитниот интензитет и сјај на бојата на завесите и теписите по само едно перење. Сè што треба да направите е да натопите крпа во концентрирана солена вода и потоа да ги исчистите завесите и теписите со неа. На овој начин ќе исчистите дамки кои речиси е невозможно да се отстранат со купените детергенти.

Спречува стегање на облеката

За да спречите алиштата да се собираат при перење, треба да ставите малку сол во машината за перење при последното перење. Ако ги сушите алиштата надвор на сонце, ова е исклучително ефикасен метод.

Advertisement