Предлог за ручек кој ќе им се допадне на сите

Неопходно е:

 • 1 мал карфиол
 • 2 јајца
 • 2 лажици гриз
 • 2 лажици брашно
 • 1 рендан морков
 • 1 млад кромид или малку праз
 • малку рендано сирење
 • 1/2 прашок за пециво
 • 2 чешниња лук, мелени
 • 1/2 лажичка мл. слатки пиперки
 • бибер, солИскинете ги цветчињата од карфиолот. Исцедете и изладете.

  Додадете гриз, брашно со прашок за пециво, јајца, рендан морков и сирење, сечкан кромид и издробен лук.

  Додадете сол или суви зачини, мелен бибер, црвен пипер. Добро изедначете сè. Извадете го со лажица и формирајте плескавици.

  Advertisement

  Се пржат на масло или се редат во плех обложен со хартија за печење и се печат во рерна на 200 степени околу 30 минути.

Advertisement