Се очекуваше Грција и оваа сезона да биде најпопуларна дестинација за одмор

Грција, Турција, Црна Гора, Бугарија… Во овој момент повеќето граѓанилетаат кон овие земји преку туристички агенции, а како што известуваат туроператорите, во последните денови владее вистинско бунило и за Тунис.

Очигледно Македонците не се откажуваат од одморите во Африка откако ајкула нападна туристи во Египет, интересот за летување во Тунис за кратко време доживеал ненадеен скок.

-Тунис во изминатите години не го нудеа туристичките агенции, па нашите луѓе сакаа да патуваат во земјата на јасминот. Се очекуваше оваа сезона најпопуларни дестинации за одмор сепак да биде Грција, поради цените и укинувањето на епидемиолошките мерки, а потоа Турција – вели Јечменица.

Advertisement

Директорот на „Јута“ вели дека најпопуларни дестинации за нашите туристи и понатаму се северот на Грција и Црна Гора.

– Оние со подлабок џеб престојуваат во хотели во Тунис, Шпанија, Турција или Египет. Но, има и такви кои се одлучуваат за приватно сместување, бидејќи не сакаат да бидат во хотел, во наметнат протокол и ритам со другите од групата – објаснува Сеничиќ.

Кога станува збор за летување на најлуксузните дестинации, директорот на „Ута“ вели дека тоа се претежно поединечни поаѓања, а најпопуларни меѓу таквите туристи се Малдивите, Сејшелите, Маурициус и Бали.

– Имаме патници на Хаваите и на Карибите, како и на дестинации кои не се надалеку познати, како Бора Бора. Кога станува збор за полуксузни патувања на кои Македонците одат во групи, тука се Дубаи, Емиратите, Абу Даби и Танзанија (Занзибар). Тие дестинации доживеаја вистинска експанзија кај српските туристи – вели Сеничиќ.

Тој посочува дека нашите сограѓани за кои парите не се проблем со задоволство одат на многу острови како Миконос, Санторини и Ибица.

– Интересот за Египет е во опаѓање поради поскапувањето на авионското гориво, што најмногу се одразува на цената на аранжманите што агенциите ги плаќаат во долари, во валута која сега е еднаква на еврото.

Кога станува збор за Шпанија, најмногу луѓе одат во Мајорка и Барселона. Насекаде има прекрасни плажи, што, ми се чини, на нашите луѓе им е најважно кога избираат каде да летуваат.

Мајорка е попогодна за уживање и хедонизам, а Коста Брава за поактивен туризам. Има убави понуди за тие дестинации, сместување во град, во центарот на настаните и блиску до плажа.

Advertisement