Справувањето со болката често излегува од контрола и тогаш најдобро е да побарате лекарска помош. Но, кога болката не е толку силна и опасна, можете да користите кујнска храна која е достапна за секого.

Болката во увото е секако една од најнепријатните болки

Кога ве боли увото, во зависност од интензитетот на болката, може да почувствувате досадна или многу остра болка. Природните состојки од вашата кујна можат да го решат проблемот. Честопати нема потреба од земање антибиотици кога болката не е толку силна. Болката често се јавува поради настинка или инфекција поради заробена течност во тапанчето.

Лук

Advertisement

Поради своите антибактериски и аналгетски својства, лукот ја ублажува болката. Едноставно земете неколку чешниња лук, завиткајте го во крпа, ставете го во увото и за половина час болката ќе исчезне.

Кромид

Се што треба да направите е да искршите неколку парчиња кромид, да ги завиткате во крпа и да ги држите над болното уво.

Маслиново масло

Подмачкувачките својства на маслиновото масло ги елиминираат инфекциите и помагаат да се елиминира тинитус.

Пеперминт

Можете исто така да користите листови и сок од пеперминт за да ја смирите болката во увото. Се препорачува да се преливаат неколку капки сок од нане во увото, а исто така и околу заразеното уво.

Ѓумбир

Познат е како природен антибиотик и неговите антиинфламаторни својства се најдобри за ослободување од болки во увото и инфекции.

Топла вода

Завиткајте шише со топла вода и оставете го на заразеното уво.

јаболков оцет

Треба да ставате оцет на секои 12 часа и ќе почувствувате олеснување.

Meд

Медот во локална или сурова форма треба да се завитка околу ушниот канал за да се ублажи болката.

Босилек
Издробете неколку листови босилек и направете сок од нив. Истурете неколку капки во увото што ве боли.

Гума за џвакање

Можеби звучи изненадувачки, но кога имате сериозно воспаление на увото, можете да го излечите со едноставно џвакање мастика.

Извор: fokuzz

Advertisement