Постојат многу причини зошто треба да јадете киви секој ден

Кивите почнаа да се одгледуваат во Нов Зеланд пред педесет години, пред дваесет години во Франција, а потоа во Италија и Грција. Доколку сакате да обезбедите добро здравје и силен имунитет оваа зима, кивито е вистинскиот избор.

1. Помага при интестинална опструкција

Кивито содржи многу влакна кои спречуваат запек, а се препорачува како храна за здрав појадок.Може да се комбинира со друго овошје, јогурт, кефир, мусли итн.

Advertisement

2. Одличен е за видот

Витамините А, Ц и Е имаат антиоксидантно дејство.Неколку студии покажаа дека кивито може да го намали ризикот од сенилна макуларна дегенерација за 36 проценти.Кивито содржи лутеин и зеаксантин, супстанции кои природно се наоѓаат во човечкото око. Лутеинот помага во филтрирање на штетната сина светлина, која помага во спречување на очни болести предизвикани од стареење.

3. Го регулира крвниот притисок

Кивито е богат извор на калиум електролити, кој игра важна улога во одржувањето на доволна количина течност во организмот. Исто така, ги регулира отчукувањата на срцето и крвниот притисок и се спротивставува на негативните ефекти на натриумот.

4. Го намалува холестеролот

Влакната во кивито може да го намалат нивото на лошиот (ЛДЛ) холестерол. Бидејќи го намалуваат нивото на холестерол, го намалуваат и ризикот од срцеви заболувања и срцев удар. Правилниот внес на калиум е клучот за здраво срце, а кивито е еден од најдобрите извори на калиум.

5. Го ублажува стресот и ги смирува нервите

Кивито е идеално овошје за модерното време во кое живееме. Поради големото количество на витамин Ц, ја ублажува нервозата и анксиозноста. Идеален е и за ослободување од стрес. Ни помага да се чувствуваме смирени и полесно да се носиме со проблемите и препреките што ни ги наметнува животот. Лекарите препорачуваат консумирање на киви пред интервју за работа или важен состанок бидејќи тоа ја намалува напнатоста.

Advertisement