Мајчината душица е растение кое секој треба да го има во својата домашна аптека и кујна. Неговите лековити својства и исхрана се познати уште од античко време. Мајчината душица е мало растение со интензивен вкус и мирис.

Сака повеќе јужни области и му треба многу сонце за да цвета. Се смета дека ова растение има медитеранско потекло, а денес е распространето низ целиот свет.

Родот мајчина душица вклучува многу видови, од кои обичната мајчина душица најчесто се користи во медицината. Неговото латинско име е Thymus vulgaris, а познато е и по имињата на вистинска мајчина душица, градинарска мајчина душица, бебешка мајчина душица и крик.

Мајчината душица е еден од поевтините лекови достапни за секого. Меѓу другото, содржи борнеол, карвакрол, тимол, сапонини, танин, гликозиди, витамини А, Ц, Д, Б-комплекс, магнезиум, фосфор, калиум и цинк. Традиционално се користи за лекување на анемија, треска, варење, лош здив и мамурлак.

Advertisement

Се смета дека е ефикасен против сите видови грчеви и ги ублажува симптомите за време на ПМС. Мајчината душица е корисна за желудникот, поради што често се користи при подготовка на јадења. Се препорачува за деца, бидејќи ги отфрла паразитите, особено црвите, а го зајакнува и детскиот организам.

Мајчината душица ги зајакнува белите дробови и ги чисти од слуз. Делува против сите видови грчеви, кашлица, бронхитис, астма и отежнато дишење. Ги смирува нервите, но не поттикнува сон. Земете го ако страдате од напнатост, возбуда, несоница, кошмари и главоболки. Чајот од мајчина душица помага при кашлица и бронхитис и има антисептично дејство, па затоа гаргајте го со болно грло.

Пијте го за време на настинки како превентивна мерка.

Како надворешен агенс, можете да го користите за дезинфекција на рани, чиреви и изгореници, за лекување на исчашувања, модринки, ревматизам и забоболка. Научниците тврдат дека тинктурата од мајчина душица е многу ефикасна за лекување на акни. Се покажа како ефикасен во уништувањето на бактериите, а притоа не предизвикува непријатно печење и пецкање. Може да се нанесува во форма на завои, лапа и лосиони. Нанесете мешавина од мед и мајчина душица на помали рани за да спречите инфекција. Бањите со мајчина душица се препорачуваат за рахнети деца, слаби нерви, ревматизам, отоци и исчашувања.

ЕСЕНЦИЈАЛНИ МАСЛА ОД мајчина душица:
Постојат неколку видови есенцијални масла од мајчина душица кои се разликуваат по хемискиот состав и дејството. Сите тие имаат заедничка исцелителна моќ. Хемотипот тимол (тип на масло во кое преовладува тимолот) има моќно антисептично дејство. Ги отстранува вирусите и бактериите. Капсулите со тимол се многу ефикасни при уринарни и респираторни инфекции. Поради своето силно дејство може да ја иритира кожата и мукозните мембрани, па затоа се користи разреден. Хемотипот линалол има силно антимикробно и антифунгално дејство. Се користи за респираторни и уринарни инфекции и проблеми со акни. Тој е многу поблаг од тимолот.

Хемотипот гераниол е ефикасен против габите Candida, Trychophyton и Microsporum и Aspergillus мувла. Се користи во лекување на габични и бактериски инфекции на уринарниот тракт и како помош при породување. Хемотипот тујенол-4 се користи против кламидија, ревматски заболувања и општа слабост на организмот. Хемотипот p-cymene има моќно аналгетско и антиинфламаторно дејство, па затоа е одличен лек за ревматоиден артритис и болки во мускулите.

За да одгледувате мајчина душица дома, изберете лесна, варовна и камена почва, бидејќи не поднесува влага. Засадете го на сончево и заштитено место од ветер. Соберете го во лето и оставете неколку стебленца за семе.

Статиите на нашиот ПОРТАЛ се исклучиво за ваше информирање ЗА БИЛО КАКОВ ЗДРАВСТВЕН проблем задолжително да се КОНСУЛТИРАТЕ СО ЛЕКАР!

Advertisement