Габите на нозете и ноктите најчесто се резултат на влага, мувла и често се болни и непријатни.

Бела или жолта дамка на врвот на ноктот е обично првата фаза на инфекција на ноктите, односно габа. Тие можат да ја сменат формата и бојата со текот на времето, а ноктот може да почне да се лупи, што може да биде многу непријатно.

Без третман, обично не можеме да се ослободиме од габата, а она што веројатно не сте го знаеле е дека сода бикарбоната е едно од ефективните домашни лекови за габа.

Мешавината на сода и оцет е добра токму затоа што содата не е фунгицидна, што значи дека нема да убие габи, туку ќе го спречи нивното ширење и раст, додека ние користиме оцет за да ги убиеме габите.

Advertisement

Неопходно е:

  • 4 до 5 лажици сода бикарбона
  • 1 чаша бел или јаболков оцет
  • вода

Апликација:

Измешајте една чаша оцет во водата што претходно сте ја истуриле во садот за да ги натопите нозете. Потопете околу 15 минути, а потоа исушете го со хартиени крпи. Повторете го ова уште еднаш, но овој пат додадете 4 до 5 лажици сода бикарбона.

Повторете неколку пати на ден, двапати без и со сода бикарбона. Идејата за оваа постапка е дека оцетот прво ќе ги уништи габите, а содата ќе го спречи нивниот понатамошен раст и ширење.

Статиите на нашиот ПОРТАЛ се исклучиво за ваше информирање ЗА БИЛО КАКОВ ЗДРАВСТВЕН проблем задолжително да се КОНСУЛТИРАТЕ СО ЛЕКАР!

Извор: kucnilekar.com

Advertisement