Некои намирници може да ја влошат состојбата!

Хемороидите се проблем за многу луѓе. Покрај тоа што создава непријатна сензација, оваа состојба може да биде комплицирана дури и до степен да бара хируршка интервенција. Најчесто е резултат на предолго седење, физичка неактивност и зачинета, мрсна храна.

Маст за хемороиди

Маста за хемороиди може ефективно и за кратко време да го реши проблемот. Има различни масти, некои можете да ги купите во аптека, некои можете да ги направите сами, а има и природни масти за хемороиди. Мастите се нанесуваат директно на грутката и се оставаат преку ноќ.

Advertisement

Хемороидите можете да ги излечите и на традиционален начин. Сигурно сте слушнале за употребата на сало. Пред употреба се мие во девет води, а потоа се нанесува на газа, а потоа на заболеното место.

Масла за хемороиди

Кога зборуваме за брзи и ефективни решенија кои можат за кратко време да се ослободат од болката и непријатноста, тогаш мора да ги споменеме и маслата од хемороиди.

Маслото од кантарион е едно од најефикасните кога станува збор за мозолчиња и ги отстранува на едноставен начин. Доволно е неколку пати на ден да го втриете туферот на заболеното место и брзо ќе почувствувате олеснување. Воспалението се намалува, горењето исчезнува, а хемороидите се намалуваат со редовна употреба на ова масло.

Покрај кантарионот и бадемовото масло, има моќни својства. Ако имате проблем со надворешни хемороиди, бадемовото масло ќе донесе моментално олеснување, а со текот на времето ќе го намали отокот.

Храната како превенција

Многу е важно што јадете кога имате хемороиди. Исхраната за хемороидите е важна и за превенција, но и кога ќе дојде фазата на лекување. Пијте колку што е можно повеќе течност, нека бидат чаеви и вода. Целосно избегнувајте газирани пијалоци и алкохол. Водата ќе помогне при запек и ќе ја омекне столицата. Јадете свежо овошје и зеленчук, леб од цели зрна.

Фиброзните материи ќе бидат корисни за вашите црева, па затоа се препорачува да јадете цвекло, јаболка, брокула.

Масната храна која е исто така зачинета ќе направи голема штета во оваа состојба. Оставете ги на страна пецивата, грицките и слатките бидејќи ја стегаат столицата, што воопшто не е добро кога имате празнење на дебелото црево. Исфрлете ја лутата храна од менито, барем на кратко, додека сè не биде во ред.

Внимавајте што јадете и пиете, бидејќи колку ќе трае процесот на заздравување и дали ќе биде успешен зависи од вашата исхрана.

Чаеви

Дали знаете за чаеви за вени? Хемороидите се всушност зголемени вени и многу чаеви ќе ви помогнат да го подобрите варењето, да имате помека столица и да го смирите воспалението.

Како да ги излечите хемороидите со чаеви и кој чај е најдобар за тоа?

Раставик делува како диуретик и има антиинфламаторно дејство, поради што е толку одличен во лекувањето на досадни и болни фурункули. Ќе ви помогне и чајот од магдонос и костен. Чаевите се препорачуваат како дополнителен лек за лекување на хемороиди, па само ќе го олеснат и забрзаат процесот на заздравување.

Advertisement