Недостатокот на железо може да биде одговорен за сува коса, отечен јазик или рани во устата
Недостаток на МИНЕРАЛИ може да се забележи во устата и на ноктите: Ова се само некои симптоми дека вашето здравје е сериозно нарушено

Милиони од нас страдаат од барем еден недостаток на хранливи материи благодарение на модерните диети и седентарен начин на живот, пишува „Дејли мејл“.

Сепак, повеќето од нас не се свесни, иако нашите тела врескаат за повеќе железо, цинк, витамин Б12 и други есенцијални витамини и минерали.

Лекарите велат дека тоа е затоа што симптомите може лесно да се занемарат или да се поврзат со други, побезопасни здравствени проблеми.

Advertisement

Во 2017 година, јапонски истражувачки тим направил анализа врз основа на која може да се види недостатокот на минерали во телото и да дојде до заклучок.

Постојаниот замор лесно може да се отфрли како лош сон или зафатен распоред, но во многу случаи тоа е резултат на недоволно железо.

Металот е од суштинско значење за обезбедување на проток на крв богата со кислород низ телото; без него човек би можел да остане без здив.

И ако вашите непца често крварат, тоа може да биде недостаток на витамин Ц, а не проблем со забите. Лошата исхрана може да предизвика дури и кршливи или оштетени нокти.

Железото е клучен минерал за создавање хемоглобин во телото – супстанца во крвта која носи кислород. Лицето со недостаток на железо може да се чувствува уморно затоа што неговото тело не циркулира доволно кислород низ крвта.

Во тешки случаи, дефицитот на железо може да доведе до дијагноза на анемија – каде на ткивото на телото му недостасува кислород поради недостаток на здрави црвени крвни зрнца.
Замор

Заморот е симптом на многу вообичаени заболувања, кои лекарите ги опишуваат како една од, ако не и најчестите поплаки во сите области на медицината.

Тоа е толку вообичаено поради тоа колку преовладува недостаток на железо кај населението, шпекулираше јапонски истражувачки тим во 2017 година.

Железото е клучен минерал за создавање хемоглобин во телото – супстанца во крвта која носи кислород. Лицето со недостаток на железо може да се чувствува уморно затоа што неговото тело не циркулира доволно кислород низ крвта.

Во тешки случаи, дефицитот на железо може да доведе до дијагноза на анемија – каде на ткивото на телото му недостасува кислород поради недостаток на здрави црвени крвни зрнца.

Американскиот Црвен крст препорачува храна богата со железо како говедско месо, јагнешко месо, пилешко, спанаќ, брокула, јагоди и лубеница – меѓу многу други – како додаток во исхраната што го зголемува железото.
Првут

Отстранувањето на бели снегулки од вашата коса не само што може да биде срамно – исто така може да ја уништи вашата црна облека.

Првутот е состојба кога кожата на врвот на главата на човекот станува сува и лушпеста – што доведува до лупење.

Причините за првут се слични на оние на сува коса. Ниацинот ја зголемува циркулацијата на крвта во скалпот може да спречи сувост, заедно со витаминот Б6, пиридоксин, кој го поддржува разградувањето на протеините и го подобрува здравјето на мозокот.

Цинкот може да ги одржува клетките на кожата на скалпот свежи и здрави, спречувајќи опаѓање.

Пиридоксин се наоѓа во рибата, живината и наутот. Цинкот е вообичаен во месото, јаткастите плодови, семките и многу зеленчук.
Губење на косата

Сувата коса често може да доведе до привремено губење на косата, што може да ја уништи самодовербата и други здравствени проблеми.

Но, железото и протеините не се единствените клучни компоненти за одржување на здрава коса.

Витаминот Б3, познат како ниацин, ја олеснува циркулацијата на крвта во скалпот – што ја одржува косата силна и здрава. Витаминот Б7, наречен биотин, исто така е поврзан со здравјето на косата – бидејќи го поддржува производството на кератин во телото.

Луѓето кои се надеваат дека ќе го зголемат внесот на витамини и ќе го запрат опаѓањето на косата треба да јадат јаткасти плодови, семки и риба – одлични извори на ниацин и биотин.
Неправилно чукање на срцето

Разни проблеми во циркулаторниот систем може да предизвикаат неправилно чукање на срцето. Но, причините за исхрана често се занемаруваат.

Калциумот е клучен за циркулацијата на крвта во телото и помага во регулирањето на електричните сигнали кои предизвикуваат отчукување на срцето.

Недостатокот на калциум може да ја оштети способноста на телото да пумпа крв, што доведува до повремени неправилни отчукувања на срцето.
Слаби коски

Недостатокот на сонце може да го направи вашето тело кревко.

Недостатокот на витамин Д, кој се апсорбира преку кожата од сонцето, е поврзан со остеомалација – состојба во која коските на телото стануваат слаби.

Тоа е затоа што витаминот Д е клучен за процесот на апсорпција на калциум во телото – градежен материјал на скелетот на телото.

Италијанските истражувачи напишаа во 2021 година дека врските помеѓу слабата изложеност на сонце и кршливите коски датираат од 17 век.

Луѓето кои страдаат од слаби коски често ќе доживеат слабост и болка во нивните коски и зглобови и имаат поголема веројатност да доживеат фрактури.

Сува коса

Неколку пилешки гради би можеле да бидат одговорот за досадна сува коса.

Неколку различни фактори можат да предизвикаат нејасна, слама и кршлива коса, но лекарите предупредуваат дека слабото ниво на железо и протеини се еден од нив.

Како и причините за замор, сувата коса може да биде резултат на недоволно минување на кислород низ телото поради недостаток на железо.

Косата е направена од протеин наречен кератин, а личноста на која му недостига во исхраната ќе има проблеми со одржување на здрава коса.
Крварење на непцата

Премногу розова боја во мијалникот често се поврзува со забни заболувања – но нутриционистите исто така предупредуваат дека тоа може да сигнализира проблем во вашата исхрана.

Витаминот Ц, кој најмногу се поврзува со портокалите и агрумите, но го има и во брокулите, пиперките и доматите, е составен дел од процесот на заздравување на телото и го поддржува растот на крвните садови, мускулите и другите ткива.

Кога на лицето му недостасува витамин Ц, неговото тело има проблем да ја поправи штетата предизвикана од токсините во воздухот, како што е чадот од цигарите. Кога телесниот топ брзо ја поправа оваа штета, тоа може да доведе до крварење.

Во најсериозните случаи, лице кое страда од тежок недостаток на витамин Ц може да доживее губење на забите или скорбут – древна болест која најмногу ги погодила пиратите од 18 век.
Ноќно слепило

Иако луѓето немаат вид на мачки – неможноста да се види воопшто во мракот може да биде знак за недостаток на хранливи материи.

Ноќното слепило е состојба кога лицето има проблеми со видот во простории кои не се добро осветлени. Ова може да вклучува и неможност правилно да го гледате филмот во кино.

Состојбата настанува кога очите на една личност не се прилагодуваат правилно на промените во амбиенталната светлина.

Тоа може да биде предизвикано од недостаток на родопсин произведен од окото – процес во кој витаминот А е исто така клучен.

Протеинот е од витално значење за контролирање на чувствителноста на окото на светлина и му овозможува да се прилагоди на услови на слаба осветленост. Без него, очите на една личност може да изгубат одредена функција кога светлата се затемнети.

Витаминот А преовладува во лиснатиот зелен зеленчук, пиперките, рибата и млечните производи.
Вкочанети прсти

Хипокалцемијата, позната и како тежок недостаток на калциум, може да предизвика лицето да чувствува вкочанетост, трнење во прстите.

Тоа е затоа што калциумот во крвта е од суштинско значење за здравјето на нервите. Кога некое лице страда од опасно ниско ниво на калциум, неговите периферни нерви може да почнат да губат одредена функција.

Иако ова често е предизвикано од само недостаток на калциум во исхраната, кој може да се поправи со додавање повеќе млечни производи, недостатокот на витамин Д може да доведе и до хипокалцемија.
Кршливи нокти

Во 2020 година, италијанските истражувачи открија дека секој петти човек страда од кршливи нокти, кои ги опишуваат како „нокти кои се делат, се лупат и се распаѓаат, стануваат меки и ја губат еластичноста“.

Кршливите нокти се знак за лошо општо здравје, но научниците забележуваат дека тоа е знак дека на човекот му недостасуваат особено две хранливи материи: железо и биотин.

Биотинот го зголемува нивото на аминокиселините кои формираат кератин во телото – што исто така придонесува за цврстина и раст на ноктите. Протокот на крв во ноктите е исто така клучен за нивното здравје, поради што железото е од суштинско значење.

Линии низ ноктите

„Beau’s lines“ се уште еден проблем со ноктите што служи како ран знак дека личноста се соочува со недостаток на хранливи материи. Малите вдлабнати линии низ ноктите често се поврзуваат со дијабетес, васкуларни заболувања и други здравствени проблеми. Но, во некои случаи, тоа може да биде и знак дека на лицето му треба повеќе од хранливиот цинк во неговата исхрана.

Цинкот помага да се промовира растот на клетките во телото, а клетките на ноктите се реплицираат и растат многу брзо за да го одржат здравјето.

Храната богата со цинк вклучува остриги, црвено месо, пилешко и авокадо.
Афти

Не, раната што се отвори во долната усна не е предизвикана од херпес, туку од недоволно внесување на хранливи материи во вашата исхрана.

Како и другите орални проблеми, тие можат да бидат знак за недостаток на железо и b12. Но, овие рани во устата можат да бидат и знак дека во исхраната на една личност недостасуваат други витамини од групата Б. Витаминот Б1, наречен тиамин, е супстанца складирана во црниот дроб која е важна за растот на клетките.

Рибофлавинот, витаминот Б2, е неопходен за здрава кожа и телесно ткиво. Пиридоксин ги разградува виталните протеини за нервниот систем. Недостатокот на сите три витамини од групата Б е поврзан со развој на рани. Рибата, свинското месо и млечните производи се добри извори на сите три витамини.

Advertisement