Овој зачин ќе ве преполови: Додадете го во секое јадење и гледајте како килограмите исчезнуваат.

Кимот е силен и необичен зачин чии семки изгледаат потполно исто како и семките од ким, а дури кога ќе ги почувствувате мирисот, сфаќате дека се два сосема различни зачини. Кимот има силен и необичен мирис, иако се губи кога се меша со храна. Иако мирисот е силен, вкусот е многу благ. Одличен е во регулирање на работата на дигестивниот тракт, во регулирање на работата на метаболизмот и во согорување на масните наслаги.

Кимот и здравјето се поврзани на повеќе начини. Покрај горенаведеното, лечи надуеност, отстранува вишок вода и токсини од телото, ја намалува мачнината и се вели дека е одличен во третманот на дијабетес и превенција од рак на дебелото црево. Кимот содржи антиоксиданси, витамини А и Ц, но и есенцијални масла од корист на телото.

Неговата моќ, кога станува збор за губење на тежината, е докажана со различни студии и една студија:

Advertisement

На Техеранскиот институт за медицински науки, научниците собраа 2 фокус групи, од кои секоја се состоеше од 44 жени со прекумерна тежина.

За 3 месеци, двете групи беа хранети според истата шема (1200 калории дневно) со таа разлика што тие вклучија 1 лажичка ким (индиски ким) во дневното мени на првата група. Овој зачин беше додаден во јогурт со малку маснотии или салати.

Резултатот беше импресивен: жените во првата група изгубија просечно 14% повеќе телесни масти отколку жените во втората група. Овој ефект се објаснува со фактот дека кимот содржи фитостероли кои имаат способност да го намалат нивото на холестерол во крвта.

Како се консумира:

За да се подобри метаболизмот, внесот на семе од ким треба да биде – 1 лажичка дневно. Додадете го овој зачин во јајца, месо, јадења со сирење, како и јогурт и салати.

Извор: stil.kurir.rs

Advertisement