Овој сируп е многу здрав и наменет за луѓе со слаба крвна слика. По една недела ќе ги забележите првите промени, а за два месеци крвната слика ќе ви биде одлична.

Освен што ја подобрува крвната слика, сирупот од цвекло за многу кратко време значително го зајакнува имунитетот, а сето тоа благодарение на големото количество минерали и витамини што ги содржи.

Покрај протеините, мастите и јаглехидратите, цвеклото содржи и минерали како што се калциум, калиум, натриум, фосфор, магнезиум, железо, флуор, манган, бакар, јод, сулфур, бром и други. Содржи и витамини Б1, Б2, Ц во големи количини, како и витамин Б12, кој е исклучително редок.

Антоцијанот ја дава црвената боја на цвеклото, а во исто време влијае на регенерацијата на крвта, а постојат и студии кои велат дека има антиканцерогено дејство.

Advertisement

Јодот го забавува процесот на стареење и го зајакнува здравјето на коските.

Бетанинот го регулира крвниот притисок, го намалува холестеролот, ги чисти крвните садови и ја стимулира функцијата на црниот дроб.

За да подготвите сируп од цвекло ќе ви требаат:

  • 1 кг цвекло
  • Половина килограм моркови
  • 2 портокали
  • Половина килограм кисела јаболка
  • 1 лимон
  • 500 грама домашен мед

Подготовка:

Цвеклото, морковите и јаболката излупете ги и исечете ги на ситни парчиња и ставете ги во соковник. После тоа, додадете сок од портокал и лимон и мед. Сè добро измешајте и истурете во стаклено шише.

Пијте го овој сируп секое утро на празен стомак, околу 1 dcl разреден со вода

Статиите на нашиот портал служат ИСКЛУЧИВО ЗА ВАШЕ ИНФОРМИРАЊЕ, за било каков здравствен проблем ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА СЕ КОНСУЛТИРАТЕ СО ДОКТОР!

Advertisement