Наједноставните решенија понекогаш се најдобри. Овој рецепт можете да го направите многу лесно, не чини речиси ништо, и може многу да помогне.

Можеби се прашувате зошто некој би испил сок од компир (без вотка), но не е вкусно. Најлековитите работи имаат потполно непривлечен вкус за нас, а она што ни е највкусно, нЕ труе најмногу.

Сокот од компир е прилично благ и без вкус, но затоа е многу здрав, па затоа се пие и како дел од познатата медицинска диета на Бројс.

Еве за што е добар овој лековит сок:

Advertisement

Го алкализира телото

Сокот од компир е основен, така што може да помогне да се воспостави киселинско-базната рамнотежа на телото, што е многу важно за нас, бидејќи денешната диета предизвикува нашето тело секогаш да се стреми кон киселост.

Помага против гихт

Го намалува нивото на урична киселина и на тој начин помага против гихт.

Има антиинфламаторно дејство

Поради ова, сокот од компир може да помогне при артритис и други форми на воспалителни процеси, особено зглобовите, а помага и при болки во грбот. Исто така, ја стимулира циркулацијата во сите делови на телото.

Ја чисти кожата

Има смирувачки ефект врз егзема, па дури и акни, помага да се исчисти кожата.

Помага при слабеење

За таа цел, треба да пиете чаша сок од компир пред појадок и навечер 2-3 часа пред спиење.

Го чисти црниот дроб

Затоа, може да се користи за диети за детоксикација (како што се користи во исхраната на Бројс), но и за поддршка на функционирањето на црниот дроб и жолчното кесе, доколку има проблеми. Пијте 2 дл наутро на празен стомак.

Помага при лекување на гастритис и чиреви

За таа цел, се препорачува да се земе една лажица сок од компир разредена со малку вода, половина час пред појадок, ручек и вечера.

Како ДА СЕ направИ?

Многу е лесно да се направи овој лековит сок. Добро измијте ги компирите и отстранете ги сите зеле и зелените делови од кожата, доколку ги има.

Потоа изрендајте го, ставете го во ленена ткаенина и исцедете го сокот (може да користите и соковник).

Секогаш пијте го сокот свежо исцеден, и ако е без вкус, можете да го измешате со сок од лимон, јаболко, морков, мед…

Извор: Телеграф.рс

Advertisement