Секое утро, група локални жители се будат многу рано за да подготват посебен појадок кој стана предмет на интерес на многу истражувачи.

Ден Буетнер, истражувач посветен на проучување на навиките на стогодишниците, ги поминал последните 20 години проучувајќи ги нивните навики во исхраната.

Во еден оддалечен дел на Костарика, во Никоја, го откри најздравиот појадок на светот.

Секое утро, група локални жители се будат многу рано за да подготват посебен појадок кој стана предмет на интерес на многу истражувачи.

Advertisement

Традиционална подготовка

Под покривите со црвени ќерамиди, локалните жители на Никоја го започнуваат денот со палење огнови во глинени печки, подготвување зачинет грав и мешање тесто од пченкарно брашно. Посебно интересен е процесот на обликување на пченкарни тортиљи кои се прават рачно и се печат на врела глинена чинија.

– Жената одвојува парче тесто со големина на топче за голф, го става на хартија за печење и формира совршено тркалезна колаче. Го става на врела глинена чинија, каде што тестото се надува, а потоа го превиткува во совршена тортилја – рече тој.

– На другиот крај од шпоретот, тројцата го мешаат гравот со кромид, црвени пиперки и локални билки. Гравот полека се готви околу еден час, а потоа се меша со оризот, додаде Битнер.

Батнер истакнува дека клучот за здравствените придобивки од овој оброк е во состојките што ги користат. Пченкарните тортиљи се богати со сложени јаглехидрати, а што е најважно, пепелта ги разградува клеточните ѕидови на пченката, ослободувајќи ги амино киселините и го прави ниацинот достапен на телото.

Исто така, црниот грав што се користи во ова јадење содржи слични состојки како боровинките, а позитивно влијае и на варењето, крвниот притисок и нивото на инсулин во крвта. Комбинацијата на грав и ориз создава целосен протеин, кој придонесува за здрав и долг живот. Цена и практичност Интересно е што вкупната цена на овој појадок е само околу четири евра, а може да се подготви за цела недела, што го прави не само здрав, туку и економичен избор.

Advertisement