Ако страдате од ишијас, земете го овој лек: Болката исчезнува по една недела! (РЕЦЕПТ)
Кога станува збор за ишијас, многу експерти препорачуваат вежбање и одредени јога пози како најефективен третман за овој тип на проблеми.

Терминот ишијас се однесува на болка во долниот дел на грбот, задникот и нозете што се јавуваат поради стиснат или иритираниот феморален нерв – најголемиот и најгуст нерв во човечкото тело.

Ишијасот не е вистинска медицинска дијагноза, но е еден од најчестите проблеми со грбот во денешно време. Освен што ја оневозможуваат болката, оние кои страдаат од ишијас може да страдаат и од вкочанетост или трнење во нозете.Многу луѓе се обидуваат да ја ублажат болката од ишијас со лекови кои имаат само краткорочен ефект. Мора да напоменеме и дека кога станува збор за ишијас, многу експерти препорачуваат вежбање и одредени јога пози како најефективен третман за овој тип на проблеми.

Овде, сепак, можете да прочитате како да подготвите домашен лек кој ќе го лекува вашиот феморален нерв и успешно ќе ви ја ублажи болката.

Advertisement

Во случај да не сте сигурни дека вашите симптоми укажуваат на ишијас, ова е список на најчестите симптоми на ишијас.

Симптоми на ишијас

Болка која започнува во долниот дел на грбот или на едната страна на колкот и се шири на задникот и нозете или стапалата.

Пецкање во ногата / стапалата.

Болката се влошува кога ќе седнете.

Слабост, вкочанетост, тешкотии при движење на нозете или стапалата.

Тешкотии во движењето поради прободувачка болка.

Постојана болка во задникот.

Рецепт за ишијас и болки во грбот

Состојки: 4 чешниња лук; 200 ml млеко; Мед (опционално)

Подготовка: Издробете го лукот и потоа сварете ги на тивок оган. Додека се готви, додадете млеко и почекајте неколку минути додека не почне да врие. Потоа отстранете го млекото од оган.

Како да се консумира: Конзумирајте ја оваа смеса еднаш дневно и наскоро ќе забележите ублажување на болката . Ова ќе се случи бидејќи лукот има антиинфламаторно дејство што ќе го намали и спречи отекувањето на феморалниот нерв.

Дополнителен совет: За најдобри резултати, комбинирајте го овој лек со вежби или истегнувања за да ја ублажите болката од ишијас. Доволно е да направите само неколку вежби за истегнување неколку минути во текот на денот и вашите болки целосно ќе исчезнат.

Advertisement