Некои од најчестите причини се нездравата исхрана и дебелината, но има решенија, а од докажан извор

Постојат различни ризици по здравјето на луѓето кога холестеролот е покачен. Може да влијае на другите витални органи и нивната функција.

Тоа се најчесто срцеви заболувања, зголемен ризик од срцев и мозочен удар, дијабетес…

Некои од најчестите причини се:

Advertisement
  • нездрава исхрана
  • недостаток на физичка активност
  • дебелина,

Сепак, високиот холестерол не е непроменлив фактор, постојат решенија за неговата нерамнотежа и тоа е докажано.

Баба Анѓела(75) со години ја користи оваа смеса два пати на ден и никогаш немала проблем со притисок или холестерол!

Рецептот го открила нејзината внука и на него пишува:

Состојки:

  • 1 лажица сок од лимон,
  • 1 лажица мед,
  • 1 парче рендан ѓумбир,
  • 1 лажица јаболков оцет.

Подготовка и употреба:

Состојките ставете ги во блендер и блендирајте додека не добиете еднолична смеса. Се остава да отстои во фрижидер 5 дена.

Земете 2 пати на ден, пред појадок и вечера и наскоро ќе забележите позитивни резултати на крвната слика.

Advertisement