Баба Гина: Рецептот го дадов на голем број луѓе, никој не е незадоволен! (семејно наследство со векови)

Баба Џина Трифонова признава дека кога би можела би им помогнала на сите – затоа го споделува својот рецепт за здравје!
Таа има 90 години и измислила свој рецепт за здравје, кој веќе го користи цело село, а се прославил и во соседните села. Го наследила од нејзината баба која го познавала од нејзината.

Овој природен рецепт за здравјето на баба Гина е страшно силен и нема никој на кој не може да му помогне, тврди таа. Со овој рецепт, баба Гина им помогна на луѓето да го зајакнат својот имунолошки систем, да се ослободат од грипот, па дури и од пневмонијата.

Неговата корисност во лекувањето на анемијата е неспорно докажана и пред години од неа и нејзините соседи.

Advertisement

Рецептот на баба Гина Трифонова е повеќе од лесен за правење, признава таа. За да го направиме ова вистинско чудо, потребни ни се само вистинските состојки и упорност во земање природни лекови.

Земаме половина тегла мед – вистински и не захаросан, околу 50 грама семки од коприва, два лимони, два главици кромид кои ги рендаме на ренде и околу 100 грама ореви – мора да бидат ситно исечкани и по можност

Оревите ги сечкаме или ги матиме во блендер, а лимоните се цедат во сок. Потоа ни треба поголем сад во кој ќе го ставиме прво медот, па сокот од лимон, па ренданиот кромид, семките од коприва и на крај оревите.

„Добро измешајте ги сите производи во садот, па истурете во стаклена тегла и турнете ја во фрижидер. Треба да се чува таму за да се лади и да трае“, објаснува бабата Џина Трифонова.

Таа се колне во овој рецепт за здравје и неговите прекрасни својства, бидејќи го користи уште од мала. Го направила нејзината баба, која го научила од нејзината баба. „Не сум видел лек. А како ми е да давам пари што и онака ги немам за да ги купам овие измислени препарати во аптеки. „Сите се измамници и лага, само некои да се збогатат, а други да умрат“, се лути баба Гина.

Таа се колне дека ако секој ден земаме по 4-5 лажички од нејзиниот рецепт – барем триесетина минути пред оброците, нема да се разболиме цела зима. И ако во моментов имаме грип или дури и пневмонија, тие ќе исчезнат за кратко време – иако метафорично кажано. Сепак, третманот е пет пати побрз.

„Со овој рецепт излечив цело село. И секогаш ќе го правам тоа, ќе им го кажувам на сите луѓе, додека сум жив. Ако можам да помогнам, зошто да не го направам тоа?“, се смее бабата Џина Трифонова.

Advertisement