Сфатив дека понекогаш треба да се слуша народната медицина

Нашите предци велеа дека медот се лекува само ако го земате во нормални количини секој ден.

Една жена спровела еден вид експеримент – една година пиела вода со мед и лимон секое утро, еве го нејзиното искуство:

Пред една година бев тешко болна од грип . Лековите од аптека не беа особено ефикасни. Една жена ми препорача секое утро да пијам топла вода со мед и лимон. Се разбира, реагирав скептично на нејзината препорака, но сепак ја слушав. помина, но почнав да го сакам овој пијалок“, вели жената и додава дека тоа трае веќе една година.

Advertisement

За тоа време, вели таа, нејзиното тело се трансформирало на сосема неочекуван начин.

„Не сум настинала една година . Веќе немам стомачни болки. Треба да се каже дека никогаш не верував во моќта на народната медицина. Бев роб на аптеките. Ме болеше стомак – пиев апчиња Страдам од хроничен замор – пиев витамини, апчиња и слично. Ниту една година не се откажав . Главоболките ми се минато. Сега носам мед и лимон каде и да одам. Пијте го тој пијалок дури и во хотелите“.

Оваа жена вели дека повеќе не пие утринско кафе и многу лесно се буди. Нејзиниот „ коктел од лимон-мед“ ја спасил од зависност од кафе и главоболки. Таа додаде дека сега има многу повеќе енергија, одлично спие и наутро е секогаш насмеана.

Порано ми требаше скоро еден час да се разбудам целосно.Сега не сум нервозна и не им проповедам на моите сакани.Заборавив кога последен пат почувствував напнатост во првиот дел од денот.Луѓето околу мене имаат станете поздрави. И ова е најголемата награда. Го убедив целото семејство да го следи мојот пример. Така, минатата година ниту јас, ниту целото мое семејство не заболевме од грип и други зимски маки“, рекла жената.

Рецептот за магичната напивка решила да го сподели и со сите:

За една чаша пијалок, исцедете половина лимон и додадете една лажичка мед. Се прелива со топла, зовриена вода. Пијте секое утро по будењето. Вкусот на овој коктел може да се промени: се зависи од медот и лимонот што ги консумирате. Понекогаш е кисело, понекогаш е премногу слатко.

Поради болката што ја чувствувала, оваа жена барала медицински сајтови за да дознае за што се работи. И таа сфати неколку важни работи.

“Овој пијалок ве штити од инфекции на уринарниот тракт. Лимонот и медот го стимулираат дигестивниот тракт, а исто така го хидрираат дебелото црево. Како резултат на тоа, добивате одличен лек за запек и циститис. Напитокот е диуретик, а лекарите велат дека е целосно способен да ве заштити.од проблеми со уринарниот тракт.

Го подобрува варењето. Секој дел од овој пијалок го поддржува вашиот дигестивен тракт. Лимонот и помага на жолчката да произведува повеќе течност. На тој начин храната подобро се обработува, а од неа добивате повеќе хранливи материи.

Медот има моќни антибактериски својства, па затоа совршено ве штити од какви било инфекции. Исто така, предизвикува желудникот да произведува повеќе сокови кои му овозможуваат на телото поефикасно да ги елиминира токсините. Од истата причина, полесно ќе ја контролирате телесната тежина.

Ве прави да блеснете со здравје и убавина! Лимонот дава многу придобивки за кожата. Помага и за прочистување на крвта. Телото, ако го „ храните“ со лимон, побрзо произведува нови крвни зрнца. „Водата го стимулира производството на колаген, што е многу корисно за вашата кожа“, објасни таа.

На крајот на сите им порача:

„Силно ви препорачувам да почнете да го пиете овој пијалок. Освен тоа, многу е вкусен. Само пробајте го“.

Advertisement