600-01716096 © Masterfile Model Release: Yes Property Release: Yes Model & Property Release Portrait of Senior Woman

Сите ние се обидуваме да консумираме здрава и здрава храна, но честопати не сме ни свесни колку силно може да влијае на нашето тело, и колку може да придонесе за нашето здравје.

Кога станува збор за куркума – многу е кажано, напишано, прераскажано на оваа тема, за неверојатните придобивки од овој чудесен зачин, но еве уште еден многу интересен начин за одржување на тонот на телото. Она што е исто така важно е да биде достапно за секого, пишува „Успешна жена“

Баба Нада од Пехчево реши да спроведе експеримент и започна да додава куркума во топла вода, која ја пиеше секое утро. По само седум дена, таа забележа позитивни промени:

Варењето се подобри,кожата на лицето беше исчистена и будењето наутро беше полесно. Освен фактот дека куркумата е еден од најкорисните зачини, што на јадењата им дава одлична арома и боја, тој го радува и организмот, со тоа што има антиинфламаторни, антиоксидантни и подмладувачки својства.

Advertisement

Главната состојка одговорна за сето ова е куркумин. Благодарение на неа, водата со куркума е еден од најлековитите пијалоци, кој често се нарекува еликсир на здравјето.

Состојки :

  • 0,5 лажички куркума
  • 1 чаша топла зовриена вода (може да се користи топло млеко)
  • Истурете куркума во чаша вода и промешајте. Пијалокот се пие во првиот дел од денот. Пред, или после појадок.
  • Можете да додадете малку бибер, така што смесата добро се апсорбира. Пијте го овој пијалок 2 недели, а потоа
  • направете пауза (2 недели).

Сепак, ако додадете малку лимон и мед во овој пијалок, тоа ќе биде полн погодок за превенција и третман!

Позитивно влијание врз телото:

Здравје на срцето. Куркумин спречува формирање на тромби. Подобрување на варењето на храната. Нормализира варење и го забрзува метаболизмот. Заштита на црниот дроб. Враќа оштетени клетки. Ги ублажува симптомите на артритис. Го намалува отокот и ја ублажува болката подобро од диклофенак. Превенција од рак. Познато е дека ракот најдобро напредува во кисела средина, а куркумата го алкализира телото, со што го штити вашето здравје.

Позитивно влијае на здравјето на луѓето со дијабетес. Студија од 2009 година на Универзитетот во Обурн покажа дека куркумата може да го подобри општото здравје на луѓето со дијабетес.

Важно: Иако куркумата е позната како природен антибиотик, постојат контраиндикации за употребата на пијалокот, затоа пред да започнете да го консумирате пијалокот – консултирајте се со вашиот лекар.

Advertisement