Баба секогаш ги става овие зачини на леќата и излегува уникатно вкусно

Леќата може да биде не само хранлива, туку и исклучително вкусна, доколку правилно ја подготвите. Пожелно е да се кисне во вода неколку часа пред да се готви, како што обично правиме со гравот. Не само што ќе биде полесно да се готви, туку ќе биде и многу повкусно.

Што се однесува до тоа како ќе ја подготвите леќата, тоа е целосно прашање на предност. Некои сакаат да јадат посно, други не. Сепак, зачините се нешто што треба многу внимателно да го изберете доколку сакате јадењето на крајот да биде ненадминато вкусно. Денеска ќе ви кажеме какви зачини ставаат добрите домаќини во леќата, поточно нашите баби.

Зачините кои нашите баби не забораваат да ги додадат во леќата Соленот е еден од главните зачини што не смееме да заборавиме да го додадеме. Токму таа го продава оној неодолив вкус познат на сите. Сепак, се додава до самиот крај кога садот е веќе сварен.

Advertisement

Ловоровиот лист е следниот зачин кој се препорачува да се додаде во садот. Сепак, важно е да не се претера со количините, бидејќи неговата арома е многу силна и ризикуваме на крајот да добие мала горчина. Доволно е еден лист, но треба да го скршите на два дела за да ги ослободи аромите. Црвениот пипер е следниот зачин кој исто така наоѓа место во ова јадење.

Се додава во загреаното масло и се пржи. Доволна е една кафена лажичка. Посолете, но не претерувајте. Подобро сиромашен коњ отколку никаков коњ. Ова се задолжителните зачини кои нашите баби ги додаваат во јадењето и вкусот на крајот е неспоредлив. Доколку сте решиле да готвите леќа, не пропуштајте ниту една од нив!

Advertisement