Некои од најчестите причини се нездравата исхрана и дебелината, но има решенија и тоа од докажан извор!

Познато е дека зголемениот холестерол во крвта може да предизвика многу здравствени проблеми. Тоа се најчесто срцеви заболувања, зголемен ризик од срцев и мозочен удар, дијабетес…

Некои од најчестите причини се нездравата исхрана и дебелината, но решенија има, а од докажаните – една баба (85) со години ја користи оваа смеса два пати на ден и никогаш немала проблеми со притисокот или холестеролот! Рецептот го открила нејзината внука на порталот Мегагига.инфо, а на него пишува:

Компоненти:

Advertisement
  • 1 лажица сок од лимон,
  • 1 лажица мед (земете мед со пластична лажица, не метална, за да не ги изгубите својствата),
  • 1 парче рендан ѓумбир,
  • 1 лажица јаболков оцет.
    Подготовка и употреба:

Состојките ставете ги во блендер и блендирајте додека не добиете еднолична смеса. Се остава да отстои во фрижидер 5 дена. Земете 2 пати на ден, пред појадок и вечера и наскоро ќе забележите позитивни резултати на крвната слика.

Извор: мегагига

Advertisement