Сараевската торта е една од највкусните чоколадни задоволства која се прави на многу едноставен начин, а не ви треба многу време за да ја направите.Исто така, не мора да бидете одлична домаќинка за да го подготвите ова слатко во најдобриот начин.

Сигурни сме дека вкусот ќе ве освои уште на првиот залак, ако не и целото ваше домаќинство, па немојте да се чудите кога ќе исчезне од масата со неверојатна брзина!
Неопходна храна:

 • 1 пакување кора
 • 1,5 л млеко
 • 5 јајца
 • 800 гр шеќер
 • 12 лажици брашно
 • 350 гр чоколадо за готвење
 • 500 гр мелени ореви
 • 4 кесички ванилин шеќер
 • 1 рендана кора од лимон
 • Состојки за глазурата:
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 1/2 шолја млеко
 • 1/2 шолја шеќер
 • 1/2 маргарин

Начин на подготовка:

Белките се матат со 800 гр шеќер да се скрши шеќерот, а кога ќе згусне се додава жолчката и се мати уште малку. Во посебен сад измешајте 12 лажици брашно со малку млеко, а остатокот од млекото ставете го да зоврие. Во изматените јајца истурете го просеаното брашно, убаво измешајте да се соедини. Кога млекото ќе зоврие, тргнете го од оган и со жица за матење измешајте ја смесата со јајцата и брашното, убаво измешајте и вратете на тивок оган, па со постојано мешање сварете густ крем.

Advertisement

Во врелиот крем додадете 300 гр чоколадо за готвење и мешајте додека убаво да се растопи. Оставете целосно да се излади, повремено мешајќи. Во изладениот крем додадете 500 гр мелени ореви, 4 ванилин шеќер и ренданата кора од еден лимон.

Наполнете ги тенко корите, па наредете ги една врз друга, нежно притискајќи ги да се спојат. Прелијте ја со глазурата која треба да се стопи на пареа.

Advertisement