За кората ви требаат околу половина килограм мазно брашно.

Водата треба да биде млака, а тестото меко. А потоа доаѓа кошмарот на секоја домаќинка, растегнување на кората.

Тестото често пука, а Баба Нада ни даде неколку совети како да го избегнеме, од кои најважно, истакнува таа, е водата да не е премногу студена.

На поголема површина се мачкаат кори за бурек или пита, кои мора да се обложат со чаршаф. Тестото потоа се мачка со масло и се остава да отстои најмалку десет минути. А во меѓувреме го фрламе филот.

Advertisement

„Бурек се прави од месо, а питите се прават од компири, сирење, зелка. Имаме и мешан бурек со компири и месо, но бурекот е крал на сите пити“, вели баба Нада.

Баба Нада, се разбира, реши да не запознае со кралот. И тој се искачи на тронот благодарение на совршената мешавина од чисто говедско месо, кромид, сол и бибер.

По десет минути продолжете да го вадите тестото.

Движењата на баба Нада се резултат на долгогодишно искуство. Но, дури и аматерите можат да го совладаат со текот на времето. Основното правило е дека кората мора да се растегнува во просторија со идеална температура.

Откако ќе ја завршиме со тестото, прво се сечат рабовите, па се полнат корите со месо, сирење, спанаќ или компири и бурекот е готов за рерна.

„Го печеме 30-35 минути на температура од 220-250 степени, зависи какви се рерните, од мирисот знам кога е готово“, вели баба Нада.

Испечениот бурек на крај се прелива со малку телешка супа, додека питата со сирење треба да се капе со малку крем за готвење.

Малку труд и неколку стручни совети – и време е за вашиот прв домашен бурек. Оброк во кој ќе уживате, но и завидување на оние кои се уште мислат дека растегнувањето на кората е научна фантастика.

Advertisement