Сите знаеме дека нема ништо од природните „лекови“ на баба ми. Ова е еден од нив. Познатиот пивски сируп

Баба Вера ни ја откри својата тајна. Пиво, шеќер и ловоров сируп. Вкусот е неочекувано добар, а се користи за чистење на белите дробови и кашлица.

За сирупот ви треба:

  • 3 ловорови листови
  • 150 гр шеќер
  • 0,5 l пиво
    Подготовка

Во тава на тивок оган карамелизирајте го шеќерот, но мора да внимавате да не изгори. Кога шеќерот ќе се карамелизира и ќе порумени, тогаш тргнете го од оган и додадете го пивото кое беше на собна температура.

Advertisement

Сирупот вратете го во шпорет и мешајте додека смесата убаво не се соедини (15-20 минути). Кога сирупот ќе почне да личи на мед, додадете 3 ловорови листови и потоа истурете го во стаклена тегла и оставете да се излади.

Сирупот можете да го чувате и надвор од фрижидер. Се зема наутро и навечер, а може и попладне, нема да боли. Сирупот може да го пијат и децата, јадејќи по една кафена лажичка дневно.

Доколку имате многу силна кашлица, во сирупот можете да додадете неколку листови свежо нане. А ако не сте болни, секое утро можете да пиете по една кафена лажичка сируп.

Текстот служи како алтернатива за лекување, но секако не треба да ги избегнувате лекарите.

Advertisement