Мора да се обидете

Потребни состојки :

неколку лажици масло

  • 1 кромид
  • 400 гр шампињони
  • 200 гр печурки (замрзнати)
  • 1/2 лажичка смеса за зачини
  • по вкус бибер
  • малку вода
  • 150 мл павлака за готвење
  • малку сол
    1 чешне лук може и повеќе:

малку масло
1/2 лажичка смеса за зачини
Подготовка

Advertisement

Во тава загрејте го маслото, па додадете го ситно исечканиот кромид. Потоа, додадете ги исчистените, исечени шампињони, како и печурките од свинско месо. Зачинете со мешавина од зачини, сол и бибер, па динстајте со постојано мешање 3-4 минути. Истурете малку вода, па оставете да врие 5-6 минути.

Во друга тава загрејте малку масло. Пилешките гради измијте ги и добро исушете ги со кујнска крпа, па исечете ги на 4 шницли. Зачинете со смесата за зачини, па спуштете ја на загреано масло. Пржете, додека ситно порумени од двете страни.

Во печурките додадете го лукот и сè измешајте. Кога водата ќе испари, истурете го кремот за готвење. Додадете го прженото пилешко.

Варете уште неколку минути, па послужете!

Наздравие!

Advertisement