Колкумина од нас избираат калинки заради нивната неверојатна лековита моќ кога одиме на шопинг?
Калинката е овошје со тенка кожа што покрива исклучително многу семиња, со црвеникава нијанса и кои според научниците се класифицираат како чудо овошје. Зборот калинка доаѓа од нео-грчкиот јазик роди. Се верува дека потеклото на калинка се наоѓа некаде во Египет или Иран од 1600 г. Хр., Каде што веројатно беше почитувано како важен извор на храна, но исто така се користеше за корисни својства како лековито растение.

Инспириран од изобилството на семе како накит во светло црвена кора, калинката се смета за симбол на плодност и просперитет во некои култури.
Постојат многу придобивки од пиењето сок од калинка за вашето здравје и коса. Тој е еден од ретките природни овошни сокови кој е исто толку корисен како и самиот овошје. Ова е точно затоа што лушпата содржи максимална количина на антиоксиданти што се ослободува во изобилство ако калинката се исцеди додека се прави сокот. Во моментов, здравствените придобивки од калинка се поголеми од оние на боровинките и зелениот чај поради нивната хранлива содржина.

На некои луѓе не им оди многу добро со јадење семе од калинка или лупење од нив, па затоа со цедење сок од калинка се нудат толку многу здравствени придобивки, што е полесно да се пие сок отколку да сее. Сокот од калинка овозможува брза и лесна асимилација на сите хранливи материи во крвта од страна на телото. Во споредба со другите плодови, калинката содржи максимална количина на антиоксиданти. Покрај тоа, тие содржат околу 3 пати повеќе антиоксиданти од зелениот чај и портокалите.

Една чаша сок од калинка може да обезбеди 40% од дневната потреба од фолна киселина и витамини А, Ц и Е. Свежо исцедениот необработен сок од калинка триумфира над пакуваните сокови во кое било време од денот, бидејќи го задржува максималниот број на витамини.

Advertisement

Откако ќе го направите сокот, за да имате силни придобивки за организмот, добро е да не додавате шеќер, бидејќи е воспалителен и може да спротивстави на некои од здравствените својства.
НУТРИЦИОНИСТИЧКИ ВРЕДНОСТИ ЗА КАЛИНКА
Калинката е одличен извор на елагинска киселина, како и антиоксиданти, пунична киселина. Омега 5 полинезаситената масна киселина е исклучително корисна за регенерација и размножување на клетките. Сокот од ова овошје е исклучителен извор на витамин А, Ц, Е и минерали како калциум, фосфор, калиум, железо, фолна киселина, ниацин, тиамин, фолати и рибофлавин. Заклучокот е дека калинката е храна богата со нутритивни придобивки за човечкото тело, особено кога е тешко да се јаде дневна храна што ги содржи сите минерали и витамини потребни за препорачаната дневна доза.
Здравствени придобивки од сок од калинка
Калинка се користеше за своите лековити својства во регионите на Блискиот исток и на Далечниот исток повеќе од илјадници години. Користен е како тоник за лекување на болести како што се чиреви и дијареја. Сокот од калинка содржи антиоксиданси како што се антоцијанини и елагична киселина, соединенија како галска киселина и флавоноиди како што е кверцетин кои обезбедуваат заштита од дијабетес, срцеви заболувања, остеоартритис и многу други карциноми.

1. ПРЕДНОСТИ ЗА СРЦЕТО
Сокот од калинка може да биде многу корисен за здравјето, особено кога зборуваме за силно и здраво срце, со одржување на флексибилни артерии и намалување на воспалението во обвивката на крвните садови. Познато е и дека ја намалува атеросклерозата, која е една од најголемите причини за срцеви заболувања. Сокот од калинка го намалува ризикот од блокирање на артериите што може да го ограничи протокот на крв во срцето и мозокот. Со други зборови, има антиатероген ефект врз срцето. Исто така, ја намалува количината на лош холестерол и ја зголемува количината на добар холестерол.

2. ОДРЖУВАЈТЕ ИЗБАЛАНСИРАНО НИВО НА ШЕЌЕР ВО КРВТА
Иако сокот од калинка содржи фруктоза, тој не го зголемува нивото на шеќер во крвта како и другите овошја. Студиите покажаа дека нема значително зголемување на шеќерот во крвта кај пациенти со дијабетес кои пиеле сок од калинка дневно за 2 недели.

3. СОКОТ ОД КАЛИНКА ОДРЖУВА ИЗБАЛАНСИРАН КРВЕН ПРИТИСОК
Меѓу другите придобивки од калинка е и намалувањето на високиот крвен притисок. Сокот го намалува оштетувањето и воспалението на крвните садови кај пациенти со срцеви заболувања. Тоа е природен аспирин кој го задржува згрутчувањето на крвта и згрутчувањето на крвта. Калинка ја смирува крвта и овозможува непречен проток на крв низ телото.

4. ЗАШТИТА ОД РАК
Една од најважните придобивки на калинката е тоа што се бори против ракот. Сокот од калинка ги елиминира слободните радикали од телото и го инхибира растот и развојот на клетките на ракот и другите болести. Големата содржина на антиоксиданси ги стимулира белите крвни клетки во организмот да ги неутрализира токсините во организмот, промовирајќи силен и здрав имунолошки систем. Се верува дека калинка би предизвикала апоптоза, процес во кој клетките се уништуваат. Чаша сок од калинка на ден може да го забави растот на клетките на ракот кај пациенти со рак на простата. Покрај тоа, се чини дека ја блокира ароматазата, ензим кој ги претвора андрогените во естроген, хормон кој игра клучна улога во развојот на рак на дојка.

5. ДАЛИ ЗНАЕВТЕ ДЕКА КАЛИНКА ЈА СМИРУВА БОЛКАТА ВО СТОМАКОТ?
Сок од калинка што се користи во третманот на дијареја и дизентерија, бидејќи игра витална улога во лачењето на ензими кои помагаат за добро варење. Измешајте 1 лажичка мед во чаша сок од калинка и сигурно ќе го излечите варењето.

6. СТИМУЛИРА ИМУНИТЕТ
вонредни
Сокот од калинка има силни антибактериски и антимикробни својства кои помагаат во борбата против вирусите и бактериите за стимулирање на нашиот имунолошки систем. Калинката значително ги намалува микробите што обично се наоѓаат во устата, одговорни за кариес и инфекции на стафилокок. Корисните антимикробни својства го прават инхибитор на преносот на ХИВ. Од сите плодови, калинка има најголем потенцијал да го инхибира пренесувањето на ХИВ.

7. СПРЕЧУВА АНЕМИЈА
Анемијата е состојба предизвикана од недостаток на црвени крвни клетки. Бидејќи сокот од калинка содржи голема количина на железо, помага да се регулира недостатокот на црвени крвни клетки. Ако измешате шеќер во сок од калинка и ставите неколку капки во ноздрите, станува лек за крварење од носот. Ова е одличен лек за црвени очи или спуштени трепки.

8. ПОДОБРУВАЊЕ НА ВАРЕЊЕТО НА ХРАНАТА
Сокот од калинка помага за правилно функционирање на желудникот, срцето и црниот дроб. Овој сок предизвикува глад и може да ви помогне да ја контролирате жедта. Затоа е одличен пијалок за пиење во лето. Сокот од калинка, исто така, се бори против инфекции на уринарниот тракт и ја олеснува диурезата, излачувањето на урина. Големата количина на растворливи и нерастворливи диетални влакна во сокот од калинка помага во подобрувањето на варењето на храната и го регулира правилниот транзит на цревата. Бидејќи нема заситени масти или холестерол, многу се препорачува за оние кои сакаат да изгубат тежина.

9. КАЛИНКАТА ПОМАГА ВО ОБНОВУВАЊЕ НА ‘РСКАВИЦАТА
Сокот од калинка делува како инхибитор на ензимите одговорни за оштетување на ‘рскавицата. Затоа, сокот се препорачува за пациенти кои страдаат од остеоартритис, хронична состојба која се карактеризира со уништување на ‘рскавицата. Студиите покажаа дека е ефикасен во намалување на оштетувањето на ‘рскавицата. Незасладениот сок од калинка ги ублажува симптомите на артритис и воспаление на коските. Редовно внесување на сок може да го намали појавувањето на невролошки проблеми како што е Алцхајмеровата болест. Познато е дека сокот од калинка ги раствора камењата во бубрезите и лечи еректилни проблеми кај мажите.

10. КАЛИНКА, ТОНИК ЗА БРЕМЕНИ ЖЕНИ
сокот
Сокот од калинка е исклучително корисен за бремени жени. Тој е одличен извор на витамини и минерали, вклучително и фолна киселина, клучен елемент на пренаталната диета. Корисните антиинфламаторни својства на сокот од калинка обезбедуваат здрав проток на крв, што е од суштинско значење за целокупниот развој на фетусот. Содржината на калиум во овој сок исто така може да помогне во спречување на грчеви во нозете кои обично се поврзани со бременоста. Познато е дека кога редовно го консумираат бремени жени, сокот од калинка го намалува ризикот од предвремено породување или мала родилна тежина.
Сокот од калинка може да биде тајна моќ за здрава, жива и младешка кожа.

Диетата богата со сок од калинка може да помогне во забавување на процесот на стареење со намалување на брчките и фините линии предизвикани од постојана изложеност на сонце. Исто така, помага во обновување на клетките на кожата и спречува хиперпигментација и црни точки.
12. ПОГОДЕН ЗА СИТЕ ТИПОВИ НА КОЖА
Сокот од калинка прави чуда за сува кожа. Неговата молекуларна структура продира длабоко во кожата и обезбедува хидратација и мекост. На овој начин, ја смирува сувата и иритирана кожа. Неговата содржина на пунична киселина, омега 3 масна киселина, ја одржува кожата хидрирана постојано.
Сокот од калинка е исто така корисен за мрсна кожа или склони кон мозолчиња (акни). Нанесувањето на сок од калинка на мрсна кожа спречува појава на мозолчиња во иднина и го контролира производството на себум.

13. КАЛИНКАТА ПОМАГА ВО ЗАЗДРАВУВАЊЕТО НА ЛУЗНИТЕ
придобивки
Калинката помага во обновување на клетките во слоевите на епидермисот и дермисот на кожата. Има способност да го забрза процесот на заздравување на раната. Дури и маслото од семе од калинка е наполнето со хранливи материи корисни за зајакнување и регенерација на епидермисот. Исто така, ја штити кожата од изгореници и ги лекува раните предизвикани од кожата како резултат на постојана изложеност на сонце.

14. ЈА ПОДОБРУВА ТЕКСТУРАТА НА КОЖАТА
Познато е дека калинките го продолжуваат животниот век на фибробластите кои се одговорни за производство на колаген и еластин, кои ја затегнуваат кожата за да спречат формирање фини линии и брчки. Колагенот и еластинот обезбедуваат сила и поддршка на кожата. Кога се распаѓаат колагенските и еластинските влакна, кожата развива релаксација што предизвикува брчки. Калинката е многу корисна за отворање на бојата на општиот тон на кожата. Ако пиете чаша сок од калинка дневно и тоа ви дава светла и убава нијанса на кожа.

15. МАСКА ЗА ЛИЦЕ ОД КАЛИНКА ЗА СЈАЈНА КОЖА
Измешајте лажичка зелен папаја во прав, масло од семе од грозје со две лажици сок од калинка и нанесете на лицето. Оставете го да делува околу еден час и измијте го лицето со топла вода.
16. СПРЕЧУВА РАК НА КОЖА
Калинката содржи антоцијанини и хидролизирачки танини кои поседуваат корисни антиоксидантни и антитуморни својства. Кога се нанесува директно на кожата, елагинската киселина, антиоксиданс што се наоѓа во калинки, го инхибира развојот на рак на кожата.

17. СПРЕЧУВА ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА
Консумацијата на сок од калинка редовно ги зајакнува фоликулите на косата кои за возврат спречуваат опаѓање на косата со што на косата и се дава здрав и сјаен изглед.
Иако има толку многу калинки, има толку многу придобивки, постојат некои мерки на претпазливост ако страдате од разни проблеми.

На пример, сок од калинка не се препорачува за луѓе кои страдаат од грип, кашлица или запек. Бидејќи крвниот притисок паѓа, не се препорачува да се комбинираат сок од калинка или сок од калинка со лекови пропишани за намалување на крвниот притисок, бидејќи тоа може да доведе до опасно низок крвен притисок, наречен хипотензија.
Дури и оние кои страдаат од алергии и астма не треба да го јадат ова овошје, бидејќи тоа може да предизвика алергиска реакција на него. Алергиски реакции на калинка обично се повраќање, повраќање, чешање на очите и црвенило на очите, коприва и отежнато дишење.

Како и грејпфрутот, калинка е исто така позната попречува во некои лекови, особено оние за намалување на холестеролот во крвта, антидепресиви, лекови за СИДА и силни седативи.

Чаша сок од калинка е се што ви треба за да ги добиете сите придобивки и придобивки од исхраната што ги нуди калинка. Никогаш не е доцна да го додадете овој чудотворен пијалок во вашата дневна исхрана.
Ако знаете за какви било други придобивки од конзумирање на сок од калинка или калинка, со нетрпение очекувам да се слушнам со други коментари подолу.

Advertisement