Сите што служеа војска во стара Југославија се уште ја паметат ЈНА со војнички грав или грав. Сега, благодарение на специјалниот готвач објавен на веб-страницата JNA Chef, цивилите исто така можат да уживаат во оброците од воениот котел.

Готвачите на ЈНА препорачуваат гравот да не се меша додека не се испржи.

Бројни рецепти за јадења достапни за војниците на Југословенската народна армија може да се најдат на веб-страницата на Шеф на ЈНА, вклучувајќи различни супи, чорби, јадења од риба и јадења со месо.

Рецепт и подготовка:

Advertisement

Овој стандард обезбедува околу 5 dl готови оброци.

Избраниот грав потопете го во ладна вода, внимавајќи да има доволно вода за да не го впие целото зрно кога ќе се надува.

Потопениот грав чувајте го на ладно место и оставете го да кисне 1-3 часа. Потоа исцедете ја водата во која се натопени гравот, а гравот ставете го во соодветен сад, истурете ладна вода да потоне и варете 10-15 минути, потоа исцедете ја водата и истурете топла вода за да потоне, додадете половина од ситно исечканиот кромид и оставете да се крчка со повремено додавање топла вода.

Во половината од жешката маст додадете го остатокот од ситно сечканиот црвен кромид и морков исечкани на помали коцки или изрендан и се заедно пропржете додека малку не порумени. Кога гравот е половина сварен, додадете ги пропржените кромид и моркови, сувите пиперки претходно натопени два часа во ладна вода и ловоровиот лист. Загрејте ја преостанатата маст, додадете го брашното и пржете малку да порумени. кога брашното ќе зарумени, исклучете го огнот и веднаш додајте го издробениот и ситно сечкан лук и пиперката во прав и сè убаво измешајте.

Кога гравот ќе омекне, додадете го додатокот во садовите, посипете и пропржете го со приготвеното тесто со постојано мешање на гравот за да не се згрутчи тестото. Гответе го гравот со прашокот уште 20 минути, па исклучете го огнот, додадете мелен пипер, ситно сечкан лист магдонос, вкусете и посолете по потреба.

Гравот може да се сервира како самостоен сад или како прилог со шницли од сирење, ќофтиња, пушено говедско месо, варено суво свинско месо и слично. Се дели со лажичка од 5дл.

Напомена: Важно е да знаете дека гравот не смее да се меша за време на готвењето додека не се испржи, за да се избегнат скршени зрна и изгореници.

Advertisement