Само човек со проблеми со видот може да го разбере ова… -пишува biomedicina

Страшно е: без очила или контактни леќи не можам да го видам лицето на личноста со која разговарам ако е на неколку метри. Отсекогаш се прашував: дали е можно да се врати видот без операција?

Пробав разни шопинг и природни решенија и се чинеше дека ништо нема да помогне додека не се запознам со овој природен лек. Се случи вистинско чудо!

КАКО ДА СЕ ПОДОБРИ ВИДОТ

Advertisement
  • 1 g шафран
  • 1 шолја вода

ПОДГОТОВКА

Се вари водата, па се додава шафран и се трга од оган.
Оставете го пијалокот да се излади на собна температура. Може да се додаде малку мед за да се подобри вкусот.

Најдобро е да пиете чај од шафран навечер, пред спиење.

Научниците го објаснуваат магичниот ефект на шафранот врз видот со тоа што ги зајакнува фоторецепторите, ги прави поеластични и ги штити очите од изложување на силна светлина. Ова е особено точно за постарите лица, во староста многу болести на очите се поврзани со уништување на светло-чувствителни неврони во мрежницата.

Се разбира, цената на вистинскиот шафран е доста висока, но овој зачин е вистински исцелител. Шафранот ќе помогне за подобрување на видот, а исто така ќе ја исчисти крвта од холестерол и триглицериди. Шафранот може да излечи и артритис и да ја подобри меморијата!

Кажете им на пријателите како да си го вратат видот! Се надевам дека ова ќе помогне некому! Споделете!

Ако сте уморни, ве боли главоболка, вашиот мозок не размислува добро и немате воопшто енергија – обидете се со оваа постапка!

После 45 секунди, сигурно ќе се чувствувате подобро, а ако редовно ја повторувате оваа прекрасна самомасажа, мигрените засекогаш ќе исчезнат.

МАСАЖА ЗА ГЛАВОБОЛКА

Некои области на главата се особено чувствителни. Еден од нив е вдлабнувањето меѓу веѓите. Лесно притиснете врз неа и нежно масирајте. За една минута нема да има траги од главоболка, а вашата општа состојба ќе се подобри!

Придобивките од масажата

  • Превенција на главоболка
  • Олеснување на стресот
  • Подобрување на циркулацијата на крвта во пределот на главата и вратот
  • Третман на несоница
  • Нормализација на интраокуларниот притисок
  • Стимулирање на мозокот

Сега знаете како да ја масирате главата со магичен ефект! Не трошете време – само пробајте и знам дека ќе бидете задоволни со резултатот.

Не заборавајте да го споделите овој вреден совет со вашите пријатели покажувајќи им ја нашата статија!

Извор:biomedicina

Advertisement