Возраста и неправилната исхрана доведуваат до истрошување на крвните садови, тие стануваат помалку еластични, а слој од холестерол се акумулира на внатрешните sидови. Како резултат на тоа, тие се значително стеснети и постои слабо снабдување со крв во органи и системи. Затнувањето на крвните садови е опасно по живот.

Покрај тоа, мозокот страда значително и се зголемува крвниот притисок. Овие процеси може да резултираат со мозочен удар, срцев удар и други сериозни болести.

За чистење на крвните садови, многумина прибегнуваат кон лекови, но тие ја оптоваруваат работата на црниот дроб и бубрезите. Постои и друга можност, а тоа е традиционалната медицина.

  • Овој стар германски рецепт може да ги исчисти крвните садови од холестерол, а за да го подготвите ќе ви бидат потребни следните состојки:
  • 4 цели лимони
  • парче корен од ѓумбиР
  • 2 литри водА
  • 4-5 чешниња лук
  • 2 лажици мед

Темелно измијте го лимонот и истурете го со врела вода за да ги отстраните нечистотиите. Потоа, извадете го од водата и исечете го на тенки прстени. Исчистете ги ѓумбирот и лукот и ставете ги во блендер.

Advertisement

 

Ставете лимон во шерпа со волумен од 3 и повеќе литри. Во посебно тенџере, зовријте 2 литри вода и оставете да се излади на околу 60 степени. Ставете лук, ѓумбир и мед во водата. Измешајте сè добро, а потоа додадете лимон.

Оставете сè да врие 2 часа. Кога ќе се олади, префрлете сè во тегла од 3 литри. Сега напивката е подготвена.

Како да се користи:

Пијте околу 100 мл на празен стомак секој ден наутро, а иста количина и навечер. Третманот трае околу 3 недели. Направете пауза една недела, а потоа консумирајте го овој пијалак уште 4 недели.

Може да очекувате ефект по 10 дена. Чувајте го овој пијалак во фрижидер.

Advertisement