Ги знам овие рецепти за рен од баба ми! Проширените вени останаа само непријатна меморија
Употребата на лекови за лекување на проширени вени на нозете секогаш носи ризик од несакани ефекти. Но, примената на народни лекови, иако не е целосно безопасна, има многу помалку непријатни последици. На пример, лисјата од рен за проширени вени се особено ефикасен лек. Лекот совршено помага дури и со стара болест и практично нема контраиндикации.

Ефективноста на лисјата од рен во проширени вени се должи на високиот ефект на лекување, анти-воспалително, чистење. Фабриката ја елиминира болката и отокот, го враќа снабдувањето со крв во погодените ткива и ја обновува кожата.

Употребата на рен внатрешно го подобрува метаболизмот, го чисти телото од токсини и токсини.

За борба против проширените вени се користат разни традиционални лекови, но сите тие се насочени кон подобра циркулација на крвта во екстремитетите. Рен за проширени вени е најдобар во почетната фаза на непријатната болест.

Advertisement

Во подоцнежните фази на болеста, растението е неефикасно, дел од сложената терапија за ублажување на состојбата на пациентот.

За да може лекувањето да има ефект, да го искористиме дарот на природата:

• Фабриката треба да се измие пред употреба.

• Препорачливо е да се нанесат лисјата одвнатре.

• За да се олесни постапката и да се зголеми ефектот на лекување, листовите се натопуваат во врела вода или се загреваат на рингли.

• Компресот треба да се прицврсти со еластичен завој и да се остави преку ноќ.

Совети:
Во случај на алергиска иритација на кожата, можете да ставите газа или завој под компресот.

Се препорачува да се користат лисја од рен за проширени вени на курсеви – најмалку 5 процедури дневно. По 2 недели, фитотерапијата треба да се повтори.

Третманот со билки треба да се спроведе во текот на летото, кога расте рен, бидејќи свежите лисја се поефикасни.

Рецепти за надворешна употреба:
Најпопуларниот третман за проширени вени е со облоги од свежи лисја. Во зима е можно да се користи сува, преплавена со врела вода или да се нанесат лосиони од лушпа од растението. Одличен резултат се добива со комбинирање на лековите.

Компреси од лисја од рен

За постапката, земете цели или смачкани лисја. Во вториот случај, фабриката се пренесува преку мелница за месо и добиената кашеста маса се размачка на парче газа. Компресот е ставен на погодениот екстремитет, завиткан во про transparentирна фолија и преврзан.

Маст од рен и Вишневски

Во тешки проширени вени и вени, се препорачува да се користи маст Вишневски. Нанесете тенок слој на погодениот екстремитет и покријте го со загреан лист од рен. Облеката останува неколку часа, ако е можно, 2-3 дена. На крајот на периодот, нозете се мијат и постапката се повторува.

Advertisement