Тоа е ефтино, лесно достапно, и се што треба да направите за да се ослободите од болката е да го измешате со вода и да го истриете на болното место. Времето кога го поминуваме најголемиот дел од времето на сонце, а потоа треба да обрнеме внимание на трите најважни работи – хидратација на телото, заштита од сонце и одмор, за да може телото да заздрави и останете здрави.

Најчестиот проблем во текот на летото е болката во мускулите и зглобовите, предизвикана од нагло зголемување на активноста, како и сува кожа, поради потењето и ефектите на УВ зраците.

Ви предлагаме да пробате едно од најдобрите решенија – домашен магнезиум лосион, или магнезиумско масло, кое може да ги реши сите овие проблеми со еден потег!

Како што веќе знаете, магнезиумот е клучен минерал во човечкото тело, неопходен за сите клетки во телото да функционираат. Дури 300 хемиски процеси во телото бараат присуство на магнезиум, што значи дека треба да го земаме во доволни количини секој ден.

Advertisement
 • Еве некои од функциите на магнезиум во телото:
 •  Го подобрува здравјето на коските
 • Го регулира нивото на енергија
 • Ја забрзува апсорпцијата на витамин Д од сонцето
 • Го забрзува заздравувањето на раните
 • Го ублажувавоспалението
 •  Ја стимулира циркулацијата
 •  Го намалува ризикот од дијабетес

Сепак, иако е многу важно, поради неправилната исхрана, многу луѓе не внесуваат доволно магнезиум. Почнувате што е можно поскоро, бидејќи неговиот недостаток има сериозни последици.

Во прилог на диетата, постои уште еден начин да се внесе магнезиум во телото, а по кратенка – преку кожата. Со овој метод, сигурно ќе го задоволите препорачаниот дневен внес (280-300 мг за жени, 270-400 мг за мажи), а за тоа ви треба само врела вода и магнезиум хлорид.

Д -р Норман Шели, американски специјалист по холистичка медицина, го спроведе истражувањето, при што учесниците секојдневно нанесуваа домашна лосион од магнезиум хлорид на кожата.
По само четири недели, 75 проценти од учесниците имале повисоко ниво на магнезиум во своето тело!
Рецепт за домашен магнезиум лосион (масло)

 • Состојки:
 • 3 лажици врела вода
 •  половина чаша магнезиум хлорид

Подготовка и примена:

Се што треба да направите е да измешате вода со овој моќен прав и да нанесете на кожата! Со овој лосион, можете да се ослободите од болки во коските и мускулите – само тријте го лосионот на болното место и почекајте 2-3 минути.ќе бидете воодушевени од резултатот!

Можете да ја користите истата смеса за редовна нега на кожата на телото, наместо стандардни креми полни со хемикалии, само додадете шеа путер во оваа смеса.

Извор: stil.kurir.rs

Advertisement