Хлебните или боквицата помагаат за исфрлање на секрет, голема кашлица, астма, пневмонија, а исто така создава аверзија кон пушење, ја намалува желбата за никотин. Им помага на слабите и болните деца.

Хлебните првенствено се користат кај болести на дишните органи, особено кај тешка, кашлица, голема кашлица, пулмонална астма, па дури и кај белодробна туберкулоза.

Швајцарскиот пастор Кунцле, играч на билијард, познавач на лековитата моќ на нашите растенија, вели: „Ги користиме сите видови хлебни цели, со корен, растение, цвеќиња и семиња“.

Ги чисти крвта, белите дробови и желудникот како ниту едно растение, па затоа е добро за сите оние луѓе кои се анемични или имаат лоша крв, слаби бели дробови и бубрези, бледи, имаат осип, лишаи или кашлица, рапави или слаби и покрај изобилство на храна.

Advertisement

Исто така, им помага на изнемоштените и болните деца, кои и покрај добрата исхрана, заостануваат во развојот.

Лековити својства на хлебните

За бронхитис, белодробна и бронхијална астма, чајот подготвен на следниов начин многу добро делува: ставете парче лимон во шолја ладна вода (ако лимонот е испрскан, тогаш без кора) и полна лажичка кафеав шеќер, сварете оставете го да зоврие четири до пет пати, тргнете го од оган и дури потоа додадете полна лажичка од смесата од чајот. Оставете да отстои половина минута.

Во тешки случаи, треба да правиме свеж чај четири до пет пати на ден. Го пиеме голтка по голтка жешко колку што можеме.

Хлебните одамна е омилен лек за рани.

Свежите искршени листови помагаат при гребнатинки, исеченици, убоди од оси, дури и каснувања од бесни кучиња, отровни животни и змии, а вторите во итен случај доколку нема лекар.

Хлебните за плускавци

Ако го ставиме списокот на Трпучов во чевлите, ќе не ослободи од плускавците што ги заработивме со одење.

За гушавост

Со свежи листови здробени меѓу две раце и помешани со малку сол и ставени околу вратот, третираме гушавост.

Правење чај

На 1/4 литар вода ставете една кафена лажичка полна со листови, само на пареа, оставете ја да отстои кратко.

Обвивка од лист

Свежите листови долги или големи хлебни се мијат, се дробат на даска со кујнски валјак во лиснато тесто и се ставаат на заболеното место.

Хлебните и мајоранот

Секој малигнен оток стивнува ако го негуваме со свежо искршени листови. Листовите помагаат дури и при малигни заболувања на жлездите.

Во овие случаи добар е свеж мајоран, во итни случаи може да се исуши, да се стави во маслиново масло.

Во шише се става риган, се прелива масло и се остава 10 дена на топло место.

Со вака подготвеното масло од мајоран ги подмачкуваме заболените жлезди, потоа го ставаме издробениот лист Трпучов и го врзуваме со крпа.

За кратко време ќе има подобрување.

Како да направите сируп од хлебните

Првиот начин:

Две полни раце измиени листови хлебни

На ова лиснато тесто додадете малку вода, за да не се залепи, 300 гр нерафиниран шеќер и 250 гр мед.

Со постојано мешање оставете го да се готви на тивок оган додека не се згусне и потоа истурете го во шишиња додека е уште врел и чувајте го во фрижидер.

Друг начин:

Во теглата наредете ред измиени листови хлебните и ред нерафиниран шеќер, стискајќи се цврсто. Масата се намалува. Во наредните денови ставаме нови слоеви додека да нема повеќе место во теглата.

На заштитено место во градината, ископајте дупка и ставете тегла завиткана во три до четири слоја целофан. На неа ставаме даска и ставаме камења. Ние закопуваме сè во земјата.

Таблата и камењата мора да останат видливи. Сируп се формира од мешавина на шеќер и лисја под влијание на еднаква температура на почвата.

По околу три месеци, извадете ја теглата, процедете го сокот преку преса за овошје (не преку крпа), уште еднаш добро сварете и со неа наполнете ги шишињата кои можете добро да ги затворите.

Секој што не може да го примени овој процес на вриење, треба да ја остави теглата на сонце или во близина на друг извор на топлина додека не се формира сируп на дното. И овој сируп треба уште еднаш добро да се свари.

Извор: narodnilijek.com

Advertisement