Омилен зачин за многумина, си го најде своето место во народната медицина!

Мелената пиперка , покрај тоа што е омилен зачин кој на секое јадење му дава посебна нота, е и исклучително здрава за човечкото тело.

Овој зачин е богат со витамините Ц, Б6, Е, калиум, манган и флавоноиди, кои даваат лутина на антиоксидантните способности. Покрај тоа, тој е богат со алкалоиди.

Поради споменатото богатство на корисни и здрави материи, мелената пиперка најде своја примена и во народната медицина.

Advertisement

Познато е дека пастата е направена од пиперка и топла вода, што помага да се запре крварењето од исеченици и солзи. Сè што треба да направите е да ја нанесете оваа паста на повреденото место со марамче.

Овој зачин исцрпува и одредени невротрансмитери, што ги дезинтегрира нервите кои испраќаат сигнали за болка, а со тоа го ублажува чувството на болка. Тоа е корисно за проблеми како што се вкочанет врат, болки во грбот, воспаление на мускулите, па дури и почетните фази на ишијас.

На болното место потребно е да се нанесува пастата што ја спомнавме по малку два пати на ден.

Мелената пиперка има способност да разградува згрутчување на крвта, помага во намалување на атеросклерозата, го намалува ризикот од згрутчување на крвта и срцев удар.

Корисна е и кога станува збор за дигестивниот систем , бидејќи со консумирање на овој зачин преку исхраната, ги чистите цревата, отстранувајќи ги бактериите и токсините од нив.

Начинот на кој го консумирате и на тој начин го подобрувате вашето здравје е сосема произволен. Ручекот можете да го зачините со мелена пиперка или да ставите врз зеленчукот во салатата.

Advertisement