Белата црница штити од срцеви заболувања, го намалува ризикот од дијабетес, помага при слабеење и го намалува холестеролот

Плодот на белата црница е богат со железо, рибофлавин, витамин Ц, калиум и калциум и е суперхрана.

Има и значителен удел на растителни влакна Белата црница во сушена форма се повеќе се користи меѓу поддржувачите на поздрава исхрана поради исклучителните својства на ова необично овошје.

Во кинеската медицина црницата се смета за природен тоник за крв, бидејќи го чисти и зајакнува целиот кардиоваскуларен систем. За да го подобрите видот, најдобро би било да пиете барем една чаша сок од црница дневно, бидејќи содржат витамин А. Ова особено им се препорачува на луѓето кои поминуваат многу време на компјутер.

Advertisement

Интересно е што црницата го стимулира производството на меланин во косата, што помага да се задржи и освежи нејзината природна боја.Можете да ја нанесете директно на косата (само чист сок) за да го подобрите коренот на косата и да го забрзате здравиот раст. Белата црница содржи ресвератрол кој е природен фенол.

Advertisement