Го нарекуваат убиец на салото – една лажица од овој зачин и ќе ослабете 20 килограми
Го нарекуваат убиец на салото – една лажица од овој зачин и ќе ослабете до 20 килограми
Куминот (Cuminum cyminum) е билка со силен мирис, со потекло од Египет, која се одгледувала претежно на Медитеранот, но и во арапските земји, во Индија, Турција и Кина.

Низ историјата, се користел како зачин и лек. Се спомнува уште во текстовите на Римјаните (како зачин и замена за црниот пипер, кој во тоа време бил многу скап и недостапен, па и како симбол на скромноста и алчноста) и во Библијата.

Во средниот век станал доста популарен зачин, а во арапскиот свет се верувало дека е афродизијак.

Инаку куминот има горчливо-лут вкус и доста продорен мирис. Во кулинарството се користи во зрно или мелен, а е една од состојките во комбинацијата на зачините кари и гарам масала.

Advertisement

Одлична арома дава на мексикански, индиски и арапски јадења. Но секако можете да го додадете во маринади, сосови, месо, колбаси, скара, леќа, јадења со сирење или јајца, грав, морска риба и кускус.

Денес куминот не се користи само како зачин, туку се смета дека има и лековити својства.

*Семето е добар извор на железо, па затоа треба да се консумира за подобрување на крвната слика или при лечење на анемија.

*Добар извор на енергија на организмот, како и за зголемување на имунитетот.

*Освен тоа, добар е и за и за подобрување на дигестивниот систем, контрола на болката во стомакот, варење, пролив, гадење.

*Во последно време се зборува и дека има можни антиканцерогени-делувања.

*Антисептичкото својство на куминот може да помогне во борбата против грип и настинка, и тоа на следниот начин: во чаша зовриена вода со куминово семе, измешајте ѓумбир, лисја од босилек и мед – ова може да ја ублажи настинката.

*Куминот е исто така ефективен во стимулирањето на менструалниот циклус кај жените.

Честопати куминот го мешаме со многу сличниот зачин ким.

КУМИН(Cuminum cyminum) И КИМ (CARUM CARV)

Иако потекнуваат од иста фамилија, сепак куминот е кимот не се исто, а се разликуваат и по мирис и по вкус.

Кимот кај нас главно се продава во зрно, а се користи и како зачин за печива и чорби.

Кумин може да се пронајде најчесто во облик на прав, а се продава во продавници за здрава храна.

Има специфичен и многу силен мирис, па затоа се препорачува во мали количини. За неговите лековити својства пишувавме погоре, па затоа е пожелно да се вметне во секојдневната исхрана.

ЧАЈ ОД КУМИН ЗА СЛАБЕЕЊЕ
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 1 зелено јаболко по можност непрскано
 • 1 супена лажица кумин
 • 500 мл вода
 • ПОСТАПКА:

  Јаболкото ако е купечко излупете го и исечкајте го на коцки. Водата ставете ја на оган да зоврие.

  Во зовриената вода ставете го јаболкото и куминот и оставете да вријат 10-15 минути, а за тоа време ќе испари дел од водата и ќе останат околу 250-300 мл чај.

  Процедете го и пијте го чајот заедно со појадокот, најмалку 30 дена за најдобри резултати.

  ВОДА ОД КУМИН ЗА СЛАБЕЕЊЕ

  Две лажици кумин потопете во чаша вода и покријте да отстои преку цела ноќ.

  Напитокот пијте го наутро на гладен стомак.

  Со редовна консумација на оваа вода ќе се ослободите од салото на стомакот за само 15 дена.

  Advertisement