Многу моќен пијалок

За подготовка на овој напиток ќе ви треба малку лен и вода, а подобрувањето ќе го почувствувате многу брзо.

Купете 200 -300 грама ленено семе во продавниците за здрава храна. Секоја вечер две лажички кафе прелијте ги со два децилитри обична или зовриена вода (собна температура) и покријте го садот. Така треба да остане преку ноќ бидејќи лененото семе ќе ослободи благ слуз. Наутро процедете и испијте ја таа течност.

Еве како ленот влијае на телото:

Advertisement

Лененото семе е богато со протеини, растворливи влакна, железо и цинк минерали, но и витамини Б1, Б2, Ц, Е и провитамин А.

Се користи како додаток на житариците, кои ги консумираат оние кои се на диета или сакаат подобро да го прочистат организмот.

Одличен лаксатив

Бидејќи се богати со масла и влакна, овие семиња се и одличен лаксатив. Омега 3 масните киселини, кои се наоѓаат во лен, имаат антиинфламаторно дејство. Многу клинички студии покажаа дека со ова растение можете да помогнете при проблеми со висок холестерол и некои срцеви заболувања.

Го смирува стомакот

Ленот е одличен начин да го смирите стомакот, да ја обновите слузницата и да го подобрите вашето здравје.

Оваа слуз ги содржи сите свои лековити својства. Ја обложува заболената гастрична слузница, го штити и ублажува воспалението, пишува Стил.

Advertisement