Според истражувачите, целерот го намалува нивото на холестерол за дури седум пати ако јадете само две стебленца дневно. Целерот помага и за излачување на жолчните киселини, кои го отстрануваат холестеролот од телото.

Сокот од стебленца од целер е полн со хранливи материи и е една од најздравите течности што можете да ги внесете во вашето тело. Затоа ја балансира pH вредноста на организмот, која често се закиселува поради индустриски преработената храна.

Погледнете што лечи се:

Листовите целер се богати со витамин А, додека стебленцата се одличен извор на витамините Б1, Б2, Б6 и Ц, полни со калиум, фолна киселина, калциум, магнезиум, железо, фосфор, натриум и есенцијални амино киселини.

Advertisement

Има и растителни хормони и многу вредни есенцијални масла кои на целерот му даваат специфичен мирис. Овие масла особено добро делуваат на нервниот систем и смируваат.

Интересно е што целерот е богат со натриум, кој се разликува од солта што вообичаено ја користиме во кујната. Имено, кујнската сол се состои од нерастворливи неоргански соединенија кои доведуваат до развој на проширени вени, артериски оштетувања и други болести.

Од друга страна, натриумот од целерот е растворлив во вода и телото може подобро да го користи додека ја одржува хидратацијата на клетките.

Бројни придобивки од сокот од целер

Познато е дека целерот содржи најмалку осум видови антиканцерогени состојки. Истражувањето на Универзитетот Руфлутгерс во Њу Џерси покажа дека целерот содржи голем број состојки кои го спречуваат ширењето на ракот, како што се ацетилен и фонична киселина.

Кумарините се уште една фитохемикалија која ги спречува штетните ефекти на слободните радикали и на тој начин служи за спречување на развојот на рак на дебелото црево и желудникот.

Го намалува холестеролот

Лабораториските истражувања покажуваат дека бутил фталид, хемиско соединение од целерот, може да помогне во намалувањето на LDL (лошиот) холестерол. Според истражувачите од Универзитетот во Чикаго, целерот го намалува нивото на холестерол за дури седум пати ако јадете само две стебленца дневно. Целерот помага и во излачувањето на жолчката киселина која го отстранува холестеролот од телото.

Помош при варење

Специјалните хранливи материи од влакната од целер ја помагаат подвижноста на цревата. Ова го прави целерот природен лаксатив кој помага да се ослободите од запек. Помага да се релаксираат нервите исцрпени од фармацевтски лаксативи.

Диуретик

Калиумот и натриумот во сокот од целер се моќни регулатори кои го стимулираат производството на урина и на тој начин помагаат да се ослободи телото од вишокот течности.

Го намалува крвниот притисок

Целерот помага во намалување на високиот крвен притисок. Истражувањата покажуваат дека пиењето сок од целер дневно во текот на седум дена може значително да помогне во намалувањето на крвниот притисок.

Соединенијата наречени фталиди помагаат да се релаксираат мускулите околу крвните садови, да се прошират и да се овозможи полесен проток на крв. Фталидите го намалуваат и нивото на хормоните на стрес, кои меѓу другото предизвикуваат стеснување на крвните садови. Неверојатно, но целерот не го намалува нискиот крвен притисок.

Несоница

Минералите и есенцијалните масла во сокот од целер имаат смирувачки ефект врз нервниот систем, што е корисно за оние кои страдаат од несоница. Високото ниво на магнезиум ќе ви помогне да се опуштите и да заспиете.

Губење на тежина

Пиењето сок од целер во текот на денот помага да се намали желбата за слатки. Наполнете го стомакот, но не внесувајте калории.

Елиминација и спречување на формирање на камења

Сокот од целер е неверојатен елиминатор на токсините од телото, па помага во разградувањето и исфрлањето на уринарните и жолчните камења.

Целерот го балансира системот. Целерот може слободно да се меша со други сокови од овошје и зеленчук, како што се сок од морков, јаболко или краставица.

Извор: kucnilekar.com

Advertisement