Гравчето е омилено празнично и празнично јадење кај нас, а по традиција домаќинките го подготвуваат за трпеза за Бадник. Го најдовме најлесниот рецепт за конзервиран грав, ќе биде исто толку вкусен како вистинскиот и ќе имате повеќе време да уживате во празниците!

Готвачите додаваат две тајни состојки, така што двата вкуса кои нè тераат да го сакаме да дојдат уште повеќе до израз. Гравот ќе биде посладок поради кафеавиот шеќер, а позачинет поради само една кафена лажичка сенф. Еве како да направите!

Состојки: 2 конзерви грав, 1 поголем кромид, 2 чешниња лук, 2 лажици доматно пире, 1 конзерва излупени домати, 1 лажичка сенф, 2 лажици кафеав шеќер, 4 лажици мелен црвен пипер.

Подготовка: Во длабока тава пропржете ги ситно сечканиот кромид и лукот додека не поруменат. Потоа додадете шеќер и доматно пире и мешајте додека не се испржат. Потоа во шерпата додајте добро исцеден грав, зачини и сечкани излупени домати. Оставете да зоврие, веднаш намалете ја топлината и динстајте десет минути.

Advertisement

Префрлете го во огноотпорен сад и печете во загреана рерна на 200 степени, додека сосот не зоврие и одозгора не се направи убава кора.

Advertisement