Дали е навистина корисно пиењето вода со лимон? Одговорот ќе ве изненади

Шпанскиот нутриционист Аитор Санчез повика да не се размислува за пиење вода со лимон на празен стомак како лек за сите болести, ја цитира РИА Новости неговата изјава. Во коментар за La Vanguardia, експертот рече дека повеќето лековити својства кои се припишуваат на водата со лимон не само што се претерани, туку и прилично неточни.

Според него, процесот на детоксикација на организмот зависи од функционирањето на најважните органи – црниот дроб и бубрезите, а не од употребата на одредени производи. Покрај тоа, обичната вода со лимон нема да може да го зајакне имунитетот или да спречи рак, додаде тој. Нутриционистот советува и да не се користи популарниот „коктел“, бидејќи може да предизвика ерозија на забната глеѓ.

Сепак, Санчез смета дека водата со лимон можеби е помалку штетна алтернатива на слатките газирани пијалоци, но не треба да се очекува лековито дејство од овој пијалок, заклучил докторот.

Advertisement
Advertisement