Пити со сирење, пити со месо, праз, бурек или слатки пити како што се оние со вишни, боровинки… се секогаш добро решение за секоја пригода.

И кога сакате солена или слатка вечера, кога ви треба мезе… Што и да замислите, питите се секогаш спас во последен момент, пишува Stvarukusa.rs .

Она што ви треба е филот по избор и домашни кори или готови. Со готови кори подготовката е многу поедноставна, но со домашните растегнати кори е вистинска пита која не враќа во детството бидејќи така ја подготвувале нашите баби.

Питите успеваат и неискусните домаќинки, единствено важно е да го следат секој чекор во подготовката. Која и да ја подготвите пита која е секогаш иста, температурата на која се пече. Рерната мора да се загрее и пече на 180 ° C ако користите вентилатор или на 200 ° C ако не користите вентилатор.

Advertisement

Обично се потребни 30 до 40 минути за да се пече, а би било пожелно во текот на печењето да ја превртувате тавата неколку пати за питата да биде рамномерно испечена од сите страни.

Advertisement