Тешко дека некој кај нас нема некој што не сака ваков бурек.

Овој пат ви носиме рецепт за една варијанта на бурек која се подготвува многу побрзо од класичниот, а тоа е таканаречениот пура бурек.

Ова е всушност турски специјалитет на Sigara Böreği и повеќе е своевидна ужина отколку конкретен оброк, но е многу вкусен и „заразен“.

Питите со пури можете да ги наполните на различни начини, дури и со слатки филови, а ние ви го предлагаме наједноставниот премаз – со сирење!

Advertisement

Потребни состојки:

пакување кора за пита, 600 гр сирење (по можност ситно), 2 јајца + една белка, сол, масло

Подготовка:

Кората се сече на два дела, а потоа добиената половина пресечете ја дијагонално, за да добиете две триаголни кори (така вкупно четири):

Јајцата и сирењето изматете ги со вилушка, па додајте други зачини по желба. Во друг сад изматете една белка која ќе ви треба за премачкување.

Секој триаголник кора премачкајте го со една лажица тесто, па расукајте од најширокиот дел до најтесниот, за да добиете ролна ролат. Врвот на ролерот потопете го во белките, за да ја „залепи“ кората при пржењето.

Се пржат неколку минути на загреано масло додека не поруменат. Извадете ги на хартиени крпи за да се исцеди вишокот маснотии.

Advertisement