Промените во урината можат да бидат предизвикани од различни влијанија, како што се земањето нови лекови, како и храната што сте ја консумирале и колку течност сте испиле во текот на денот.

Промената на урината може да значи и дека нешто не е во ред во вашето тело, па затоа е добро секојдневно да следите дали се појавуваат некакви промени, односно тоа е едно од наједноставните самопрегледи кои можете да ги направите.

Промени може да настанат и поради бременост, како и поради прекумерно внесување на кофеин и никотин во организмот, а во овие случаи урината најчесто потемнува.

Бело-жолта урина и чиста урина

Advertisement

Нормалната урина е светло жолта, односно златно жолта, а е предизвикана од уробилиноген, уринарен пигмент. Ако бојата на урината е посветла од вообичаеното, тоа значи дека урината е разредена, додека потемната боја укажува на поголема концентрација на урина, а ако урината е заматена, тоа значи дека сте внеле премалку течност во телото. .

Чиста урина се појавува поради големиот внес на течности, односно покажува дека сте добро хидрирани.

Интензивна жолта боја на урината

За интензивна жолта боја, односно портокалова боја, најчесто виновници се лековите, како што се антибиотици или лекови против цревни паразити, како и лекови кои се користат во хемотерапијата.

Исто така, виновникот може да биде витаминот Б2, кој може да се најде во млечните производи, јајцата, месото, како и во зелениот лиснат зеленчук. Покрај тоа, жолто-портокаловата боја може да биде предизвикана и од дехидрација, односно затоа што не ги заменувате доволно течностите што сте ги изгубиле со потење, повраќање или дијареа. Во тој случај, дефинитивно обидете се да се натерате да пиете што повеќе течност.

За оваа боја може да бидат одговорни и морковите и цитрусовите овошја, но за да се појави оваа појава мора да изедете голема количина од нив. Посериозен проблем е тоа што во урината има големо ниво на жолчка, односно жолчниот пигмент – билирубин и во овие случаи е многу важно да се оди на лекар.

Розова или црвена боја на урината

Познато е дека по конзумирање на големо количество црвено овошје и зеленчук, нашата урина ќе ја добие истата нијанса. Една од таквите намирници е цвеклото, така што немате причина да се грижите ако урината ви е црвена откако ќе ја конзумирате. Меѓутоа, црвената боја на урината може да значи и присуство на крв во урината, што е вистински предупредувачки знак. Покрај тоа што крвта во урината е показател дека се појавиле некои инфекции, причината може да биде и тумор – затоа што поскоро посетете го вашиот лекар за да ги извршите потребните тестови.

Исто така, нема причина да се грижите ако сте почнале да земате нови лекови, како што се лаксативи или некои антибиотици, кои можат да предизвикаат црвена боја.

Ако во последните неколку дена вежбавте многу интензивно – ова може да биде причина и за црвената боја бидејќи можеби сте предизвикале слабо крварење.

Темно кафеава боја на урината

Како и кај црвената урина, темно кафеава боја може да биде предизвикана и од одредени видови храна, како што се грав или караница. Исто така, антибиотиците и лаксативите можат да бидат причина за оваа боја, како и резултат на дехидрација. Меѓутоа, кафеавата урина може да биде и показател за посериозни здравствени проблеми, како што се проблеми со црниот дроб, бубрезите и мочниот меур.

Во случај на оваа боја, најпрво обидете се да пиете повеќе течности за прво да ја исклучите можноста причината да е дехидрација, а доколку нема промени – посетете лекар или уролог за да утврдите во што е проблемот.

Темно кафеавата боја на урината може да стане црна, особено во случаи кога често користите лаксативи.

Сина и зелена урина

Сината и зелената урина исто така може да бидат резултат на консумирање лекови, како и храна која содржи вештачка сина боја. Сепак, најчесто пријавени случаи се зелената урина, бидејќи таа се создава со мешање на потрошената сина боја и природниот жолт пигмент на урината.

Доколку забележавте дека вашата урина „мириса“ на расипана риба, еве што би можело да значи.

Во повеќето случаи, урината со мирис на риба кај жените се јавува поради различни гинеколошки и сексуални заболувања. Мирисот на риба значи размножување на стафилококи, стрептококи и други микроби. Може да укаже и на присуство на генитална инфекција (гонококна, кламидија, трихомонас, уреаплазма) или повреда на вагус. микрофлора.

Непријатниот мирис на урината од расипана риба е еден од симптомите на сексуално преносливите болести како што се кандидијаза и бактериска вагиноза.

Ако урината мириса на риба повеќе од 2-3 дена, треба да се консултирате со уролог или гинеколог за да се утврди точната причина за таквата промена.

Advertisement