Ако ви е неопходно брзо слабеење, ова е вистинската диета за вас. Почитувајте ги овие правила и ќе ослабите 8 килограми за 7 дена.

Прво правило: Никогаш не прескокнувајте оброци за време на оваа седмица

Тоа што јадете еднаш дневно нема да ви помогне да изгубите килограми. Паузата помеѓу оброците не смее да биде подолга од 3 часа.

Второ правило: Не чекајте да прегладнете, јадете штом почувствувате глад

Advertisement

Експериментите докажале дека со овој план на исхрана може да се изгубат 5 до 8 килограми неделно. Но мора строго да се придржувате до упатствата!

Прв ден
Ова е најважниот ден во програмата. Првиот ден се јаде само овошје. Јадете какво овошје сакате, само немојте да јадете банани. Најдобро е да јадете што повеќе диња и лубеница. Не смеете да јадете зеленчук, ни жив, ни варен. Во текот на денот мора да испиете од 8 до 12 чаши вода. Ако сте гладни, слободно јадете уште овошје.

Втор ден
Овој ден посветете се на зеленчукот. Одберете го оној што го сакате. Може да го јадете жив или варен. Не смеете да додавате масло или сол. Само еднаш смеете да изедете порција варен компир. Неограничено може да јадете морков, брокули, краставица, тиква, зелена салата, зелка и домат. Нормално е вториот ден да имате некој вид дијареја, но немојте да се грижите – организмот се чисти. Не заборавајте да пиете 8 до 12 чаши вода.

Трет ден
Овој ден се комбинираат овошје и зеленчук. Смеете да јадете се’ од овошје и зеленчук, но заборавете на бананите и компирот. Важно е овошјето и зеленчукот да не ги јадете заедно. Направете шејк за појадок, сезонска салата за ручек и сечкано овошје за вечера. Не заборавајте да пиете вода.

Четврти ден
Ова е ден за банани и млеко. Може да јадете колку сакате, но нема да можете да изедете повеќе од 10 банани и 3 чаши млеко. Можеби мислите дека овој ден ќе гладувате, но верувајте дека нема да биде така. Испијте млеко за појадок, ручек и вечера, а помеѓу тоа јадете банани. Ви гарантираме дека нема да почувствувате глад. Пијте многу вода.

Петти ден
Ако обожавате домати, ова е ваш ден. За ручек изедете шолја варен ориз без зачини, а појадок и вечера вкупно 7 домати. Телото ќе ви произведе голема количина мочна киселина, па затоа мора да пиете многу вода. Денес задолжително испијте 12 до 15 чаши вода.

Шести ден
За ручек може да изедете шолја ориз. Остатокот од денот поминете го на зеленчук и овошје. Ќе видите дека телото ви е навикнато на мала количина на храна и нема да почувствувате потреба за јадење.

Седми ден
Последен ден од диетата. Имате право на мала чинија ориз и варен зеленчук. Денес немојте да јадете овошје во негов природен облик, туку цедете го како сок и пијте го.

По оваа диета ќе изгубите до осум килограми. Ваквиот план на исхрана може да го спроведувате само еднаш месечно.

Advertisement